Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Derz araları nasıl temizlenir?

13 Mayıs 2012 2.646 kez okundu Yorum yapılmamış

Islak alanlarda uygulanan, mozaik ya sa seramiğin, ayrılmamasını ve yüzeye tam olarak yapışması için kullanılan derz dolgu macunları da teknolojik gelişmelerden payını aldı. Mutfak, banyo, koridor, antre hol için özenle seçtiğimiz seramiklerimizin her ilk günkü gibi temiz ve parlak kalmasını, aralarındaki derzlerin ise solmadan, aşınmadan durmasını isteriz. Fakat özellikle titiz ev sahiplerinin hatalı kullanımları, zaman içinde haliyle oluşan kirlerden ve temizlik deterjanlarının azizliğine uğrayarak, derz araları kararmaya, lekelenmeye, hatta bazen toz gibi ufalanmaya başlar.

Eski haline döndürme işlemi inanın bazen seramik kaplatmak kadar meşakkatli olabiliyor. Çoğu temizlikle alakalı bilgi içeren kitap, dergi ya da internet sitesine girdiğinizde, konuyla alakalı olarak, eskiyen diş fırçalarınızı atmayınız, derzleri temizlemek için size fayda sağlayacaktır yazar.” Nasıl yani? Metrelerce dolanan tüm evin derzi için diş fırçasıyla dönüp durmak”, dersiniz ve hiç başlamadan pes edip, o şekilde kullanmaya devam edersiniz. Bir başka yol ise kafayı takıp, elinize geçen her deterjanı kullanmaktır.

İşte derzlerin bu sorunları için muhteşem ürünler piyasaya çıkmış bulunuyor. Birçok boya üreticisi kimya firması, yeni bir ürün segmenti ile deterjanların hemen yan reyonunda rastlayabileceğiniz derz temizlik malzemeleri üretiyorlar. Ürünün kullanma talimatları ve uygulaması aslında oldukça basit. Klasik şekilde seramik yüzeyin elektrik süpürgesi ile temizliğini yapın. Bahsettiğimiz derz temizlik deterjanları 2 şekilde piyasaya sunulmuş durumda. 1. si direkt fısfıs vasıtasıyla derz aralarına sıkabildiğiniz tip, 2. si ise, 4 litre suya 1 kapak şeklinde deterjan ekleyip, silme suretiyle uygulaması yapılabiliyor. Deterjanı suya ekledikten sonra silme yönteminden çok fazla iyi sonuç alınmadığını söyleyebiliriz. Fısfıs aparatı olanlar ise, direk derz aralarına nüfuz ediyor ve 3-4 dakika beklemeniz öneriliyor. Ardından sadece su ile sildiğinizde, tüm derz aralarının eski rengine döndüğüne, grileşen derz aralarının bembeyaz kaldığına şahit olacaksınız. Eskiyen diş fırçalarını çöpe atabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.