Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Derz dolgusu nasıl renklendirilir?

16 Nisan 2013 9.362 kez okundu Yorum yapılmamış

derz kalemiEvlerden ticari işletmelere, banyolardan ev tipi ya da sanayi tipi mutfaklara oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan fayanslar gelişen üretim teknolojileri sayesinde binlerce farklı renk seçeneğiyle sunuluyor olmasına karşın beyaz derz dolgusu kullanımını estetik açıdan kötü bir görünüme sebep olabiliyor. Fayans seçiminde son derece şık ve kaliteli seçeneklerin tercih edilmesi halinde dahi fayans rengiyle uyum sağlamayan ve fayanslardan daha çok dikkat çeken beyaz derz dolgularını oldukça pratik bir şekilde renklendirebilir, bu şekilde çok daha uyumlu bir görünüm oluşmasını sağlayabilirsiniz. Düşük maliyetli bir uygulama olduğu için herkes fazla para harcamadan derz dolgularını kendisi de renklendirebilir. Fayans yüzeylerde daha uyumlu bir kontrast oluşmasını sağlayan bu uygulama ucuz olduğu kadar pratik de olduğundan, fazla yorulmadan ve vakit harcamadan derz dolgularını renklendirebilirsiniz.

Derz dolgularını renklendirmek için dolgu malzemesine az miktarda renklendirici karıştırmanız yeterli olacağı gibi, hemen her yapı markette satılan derz dolgusu boyama kalemlerini de kullanabilirsiniz. Unutmamak da yarar var ki; dolgu üzerine yeni bir kat derz dolgusu uygulanması mümkün değildir ve mevcut derzlerinin rengini kalem kullanmadan değiştirmek isteyenlerin öncelikle eski derzi kazıması gerekir. Fayans döşenirken ilk adımda derz dolgusunun renklendirilmesi sonradan kazımayla uğraşılmamasını sağlayacaktır. Mevcut derz dolgusunun rengini değiştirmek isteyenler için en uygun çözümse bu iş için üretilen ve 100 metreye kadar derz boyamaya imkan sağlayan pratik kullanımlı kalemlerdir. İlk uygulamada renk değişimi sağlamak isteyenlerin ise derz dolgusunun içine karıştırdığı renklendirici miktarını da az tutulması gerekir ki, uygulama sonrasında dolgu boyayı kusmasın. Bu iş için tercih edilebilecek en uygun renklendirici, su bazlı boyalarda kullanılan renk tüpleri olacaktır.

Derz dolgusunun içine rengi çok fazla katmanız halinde boya kusma yapmasa dahi kısa süre içinde derz dolgularında renk solması yaşanabilmektedir. Derz dolgusunu renklendirmek için az miktarda renklendirici kullanılması gerektiğinden renklendiricinin markası ve kalitesi önemsenmese de, aslında kalitesiz renklendiriciler istenen sonucun alınamamasına neden olur. Bu nedenle az miktarda kullanım söz konusu olsa da, yine de mümkün olduğunca kalitesinden emin olunan markaların ürünleri tercih edilmelidir. Renklendirici ilave edildikten sonra kimyasal reaksiyonunun tamamlanması ve uygulama sonrasında renk solması yaşanmaması için derz dolgusunun iyice karıştırılması gerekir. Görsel olarak tüm renklendirici derz dolgusu ile karışmış gibi görünse de, birkaç dakika sonra yeniden karıştırarak kimyasalların etkileşimi tamamlaması sağlamak sonradan renk solması sorunuyla karşılaşılmamasını sağlayacaktır. Ayrıca yukarda bahsi geçtiği üzere satın alacağınız renklendiricinin “su bazlı” olduğundan da emin olmanız önemlidir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.