Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Desen çeşitleri ve etkileri

8 Şubat 2013 4.063 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyonun temelinde renkleri, desenleri ve dokuları anlamlı  bir bütün arz edecek şekilde bir araya getirmek olduğundan desen çeşitlerinin tanınması, şık bir dekorasyona imza atmak için oldukça önemlidir. Yüzlerce farklı rengin bir araya gelmesi ile oluşan desenlerin temel özellikleri açısından 4 temel gruba ayrıldığı söylenebilir: geometrik, resimli, çiçekli ve motifli. Motif temeli desenlerin kullanımı hemen hemen her dekorasyon tarzında karşımıza çıkarken; çiçek desenleri daha çok klasik, Vintage ve Country gibi tarzlarda kullanılmaktadır. Desen yoğunluğunun da devreye girmesi ile birlikte desenlerle sınırsız sayıda tasarım geliştirmek mümkün olmaktadır. İlk bakışta farklı desenlerin bir araya getirilmesi oldukça zor bir uğraş gibi görünse de, temel desen çeşitlerinin bilinmesi ve desen yoğunluğunun “farklı yoğunlukta” kullanılması ile şık bir konsept yaratmanın o kadar da zor olmadığı anlaşılır.

  • Geometrik desenler

Çoğu insan evindeki “çizgili” kumaşların geometrik desen olduğunun farkında olmasa da, birçoğumuzun evinde geometrik şekillerin etkisinden yararlanılmaktadır. Ofis tasarımların sıkça kullanılan ve firmanın herhangi bir görüşle ilişkilendirilmemesi için tercih edilen geometrik desenler ev dekorasyonunda da yaygın olarak tercih edilmektedir. Dizey çizgilerin doğru kullanılması alçak tavanlı bir mekanın olduğundan daha ferah görünmesini sağlarken, kare desenlerin yatak bir çizgide kullanımı ile küçük mekanların daha geniş gösterilmesi mümkündür. Algı üzerinde doğrudan etkili olan geometrik desenler farklı yanılsamalar yaratarak mekandaki kusurların geri plana itilmesi için tercih edilir.

  • Çiçek desenleri

Her türlü çiçeğin bir figür olarak kullanıldığı bu desenler, doğanın muhteşemliğinin dekorasyona yansımış halidir. İngiliz Country tarzı denince akla gelen çiçek desenleri, ülkemizde klasik çizgiye sahip olan tüm tasarımlarda kullanılmaktadır. Temalı dekorasyonlarda da tercih edilen bu desen türünde desen yoğunluğuna dikkat edilmesi gerekir. Çok sık desenli yüzeyler gözün çabuk bir şekilde yorulmasına neden olurken, birbirinden çok uzakta yer alan çiçek desenleri de istenen etkiyi vermeyecektir. Ayrıca her odada yalnızca bir çiçek deseninin kullanılması gerektiği, aksi takdirde görsel bir karmaşa oluşabileceği de unutulmamalıdır.

  • Motif desenler

Birbirini tekrar eden şekillerin yer aldığı tüm yüzeyler motif desenlere dahil edilebilir. Perdeler ve halılarda kullanılan motif desenler, soyut bir görsellik sunarak mekan görselliğinin “derinlik” kazanmasına yardımcı olur. Deniz kabuklarından yıldızlara, ağaç figürlerinden hilallere doğada yer alan tüm objeler birer motif unsuruna dönüşebilir. Banyolarda denizatları, deniz kabukları ve şeytan minarelerinin yer aldığı motifler kullanılırken çocuk odalarında hayvan ve yıldız motifleri tercih edilerek daha eğlenceli bir dekorasyon yaratılabilir.

  • Resimli desenler

Dijital baskı teknolojilerinin gelişimi ile artık dekorasyona ait olan her eşyaya yüksek çözünürlüklü resimlerin uygulanabilmesi, bu desen türünün her yerde karşımıza çıkmasını sağlıyor. Şimdiden modern dekorasyon tarzının vazgeçilmezleri arasına giren resimli desenlerde ünlü kişilerin görselleri kullanılarak bir konsept yaratmak mümkün olduğu gibi, temalı mekanlar için de bu desen türüne başvurulabilir. Deniz, orman, sahil, manzara ve şehir temalı mekanlarda birebir dijital resimlerin kullanılması ile resimli desenlerin gerçeğe yakın bir etki yaratması da sağlanabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.