Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Dijital arşiviniz için estetik ve işlevsel üniteler

21 Temmuz 2012 1.500 kez okundu Yorum yapılmamış

Gelişen teknolojiler ile hepimizin içine adım attığı dijital dünya, yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi sunan görselleriyle arşiv yapmak isteyenlerin vazgeçilmezi haline geldi. En sevdiğiniz yönetmenin tüm filmlerini dijital formatta yüksek çözünürlüğe sahip bir şekilde arşivleyebileceğiniz gibi, hayatınızın en keyifli anlarından oluşan resimlerinizi de dijital formatta depolayabilirsiniz. Ancak birçok insan için belirli bir aşamadan sonra sorun haline gelmeye başlayan DVD, CD ve harici diskler, evde önemli bir fiziksel alan kaplamaya başlar. Dijital bir arşivin içeriği kadar dış görünümünün de önemli olduğunu unutmayın ve evinizde dijital arşiviniz için yeni bir alan hazırlama çalışmalarına şimdiden başlayın.

Dijital arşivinizin bir dekorasyon öğesine dönüşmesi için medya ünitesi seçmeden önce bazı noktaları düşünmeniz gerekir. Medya ünitesi seçmeden önce dijital arşivinizin ne kadarını sergilemek istediğinize karar verin. Şayet evinize gelen dostlarınızın arşivinizin tamamını görmesini istiyorsanız, dijital içerik kadar DVD’lerinizin fiziksel görünümünün de etkili olacağını unutmayın. Öncelikle tüm DVD arşivinizi alabilecek bir dolap arayışına girebilirsiniz. Çok bölmeli DVD dolapları yeni nesil tasarımlarla birçok işlevi bir arada sunduğundan, dijital arşivinizi bu tür dolaplara koymak akıllıca bir fikir olabilir.

Tüm dijital teknolojilerin bir numaralı düşmanı olan toz partiküllerini de göz önünde bulundurmayı unutmayın. Depolama alanınızın tüm DVD ve harici disklerinizi alabilmesi önemli olduğu gibi, kolay bir şekilde temizlenebilmesi de oldukça önemlidir. Haftalık rutin temizliklerde dijital arşivinizin tamamen raftan indirilmemesini sağlayan akıllı tasarımlara yönelmek oldukça akıllıca bir tercih olacaktır. Yeni teknoloji ürünü statik malzemeler ile kaplanan ahşap üniteler bu aşamada en büyük yardımcınız olacaktır. Şayet bu şekilde toz barındırmayan bir dolap alacak bütçeniz yoksa, bu iş için yapılan ve son derece makul fiyatlara satılan sprey ürünlere de yönelebilirsiniz. Dijital arşivinizi yerleştirdiğiniz dolabın yüzeyine statik spreyleri uygulayarak bu alanın çok daha geç tozlanmasını ve böylece arşivinizin uzun süre boyunca korunmasını sağlayabilirsiniz.

Salon ve oturma odalarında bulunan dolaplarınızda küçük çaplı değişikliklere giderek de kendinize son derece işlevsel ve şık arşiv alanları oluşturabilirsiniz. Çoğu evde kullanılan dolapların üst kısmında oldukça geniş bir boş yer bulunur. Tavana kadar uzanan bu boş alana birkaç ekleme yaparak kendiniz için oldukça şık görünen bir dijital arşiv alanı oluşturabilirsiniz. Mekan tasarımlarına çok boyutlu bir görünüm kazandıran DVD arşivlerinin ayrıca sizin sosyokültürel kişiliğinizi de yansıtacağını unutmayın. Dijital film arşivinizin bir karmaşadan ibaret olmaması için mümkün olduğunca çok gözü bulunan dolapları tercih etmeye çalışın. Böylece filmlerinizi türüne veya yönetmenine göre kendi arasında gruplayabilir ve çok daha ilgi çekici bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.