Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Dış cephe mantolama

13 Temmuz 2009 12.802 kez okundu 1 yorum var

Mantolama adı verilen dış cephe ısı yalıtım sistemleri, yıllar önce Avrupa’da enerji tasarruf amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Maalesef ülkemiz bu tasarruftan çok geç yararlanmaya başlamıştır. Enerji üreten bir ülke olmamıza rağmen, dışarıdan enerji almaktayız. Bunun nedeni ise, ülkemizdeki birçok evin yalıtım sisteminin olmayışıdır. Isı yalıtım sistemleri (mantolama) sayesinde gerçekten büyük tasarruflar elde edilebilmektedir. Kışın ısınmak için, yazın ise serinlemek için kullandığımız kalorifer ve klima sistemlerinin harcadığı enerjiyi %50 indirmekte olan yalıtım sistemleri, maalesef ülkemizde nadir kullanılmaktadır.

Dış Cephe Mantolama

Binaların temellerine ve çatılarına da yalıtım sistemleri yapılmış olsa enerji tasarrufumuz %60’a kadar çıkacaktır. Bu tasarruflar, sadece kendi cebimize değil, ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlayacaktır. Binalarda ısı kaybı en çok kirişlerden ve kolonlardan kaybedilmektedir. Bu sebeple iç mantolama daima ömürlük olmayacaktır. Bu sebeple dış mantolamaya da önem vermek gerekmektedir. Tam anlamıyla bir mantolama yapmak için ve tasarruf sağlamak istiyorsak, dış mantolama yaparken aralıksız bir şekilde ısı yalıtım levhalarını döşememiz gerekmektedir. Duvarlar, çıkışlar, kolonlar, kirişler ve pencere kenarları dâhil hiç bir yer unutulmadan ve hiçbir detay atlanmadan mantolama yapılması gerekmektedir. Eğer mantolama işlemi tam anlamıyla profesyonelce yapılırsa, bir ömür boyu kullanabileceğimizi unutmamak gerekmektedir.

Kullanacağımız yalıtım levhaları düz yâda binili olabilir. Levhaları döşerken oluşan ufak tefek boşlukları köpükle doldurarak tam anlamıyla bir yalıtım sistemi oluşturulması gerekmektedir. Mantolama işleminden tam anlamıyla verim alabilmek için, yapı kabuğunun tamamen kurumuş olması gerekmektedir.

Okur Yorumları »

  • dursun dedi ki:

    selam sitenizi gordum ve sevindim ben yurtdisinda 10 yildir mantolama ve sove dizayin isi yapiyorum trde busistemin baslamis olmasina sevindim tebrik eder basarilar dilerim signaturestucco@hotmail.com. tel.001 780 292 50 15

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.