Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar, Yapı

Dış cephe renk seçimi

8 Şubat 2012 9.846 kez okundu Yorum yapılmamış

Binalarda ve müstakil evlerde kullanılan dış cephe boyaları, yapının hem dışarıdan daha estetik bir görünüme sahip olmasını hem de hava şartlarından ve zehirli gazlardan daha az etkilenmesini sağlar. Yapının dış cephesini boyamak için boya tipi ve renginin seçimi, iç mekan renk seçiminden oldukça farklıdır. İç mekanlarda boya rengi seçimi, tamamen sizin zevkinize ve eşyaların rengine uyumlu olarak yapılır. Dış cephe boyama da ise uyumlu olunması gereken yer eşyalarınız değil diğer binalardır. Sokak düzeninde birçok bina ile komşu olan yapılarda kullanılan dış cephe boyalarının, öncelikle diğer yapılar ile uyumlu bir renge sahip olması gerekir.

Binanız için dış cephe boyası seçerken, sokaktaki diğer evlerin renklerine de bakmalısınız. Aksi halde binanız sokağın genel görünümü ile zıt bir renge sahip olacağından, beklediğiniz tam aksine istediğiniz etkiyi yaratmayabilir. Binanızın ya da müstakil evinizin duvar komşusu yoksa ve bölgedeki binalar arasında genel olarak mesafe varsa, değişik bir renk seçerek fark yaratabilirsiniz. Ancak bu aşamada da abartıya kaçmamaya özen gösterin.

Ülkemizdeki büyük şehirlerde yer alan binalarda en fazla şampanya, bej, açık sarı ve krem gibi renkler kullanılır. Siz de bu renklerden birini seçebilir ve binanın dış görünümünün farklı olmasını istiyorsanız, balkon içlerini farklı ancak uyumlu bir renkte boyayabilirsiniz. Dış cephe boyamada görünümünü sıradan hale çıkartan öğe, balkon içlerinden kullanılan farklı renklerdir. Tek ya da çift katlı müstakil bir eve sahipseniz; taba, gül kurusu, kiremit, pembe, beyaz ya da koyu kiremit renkleri tercih edebilirsiniz. Pencere çerçevelerinde ve balkon içelerinde kullanacağınız uyumlu renkler, evinizin sıradan bir görünüme sahip olmamasını sağlayacaktır.

Binaların ve müstakil evlerin dış cephe boya için mümkün olduğunca fuşya, bordo ya da kırmızı gibi koyu renkler seçmemeye gayret gösterin. Bu tür koyu renkler çok fazla renk pigmenti içerdiğinden, güneş ışınlarının duvar yüzeyindeki etkisinin artmasına neden olur. Dış cephede bu tür koyu renklerin kullanılması durumunda birkaç yıl içerisinde güneş ışınları nedeni ile boyanın rengi büyük oranda solar. Ayrıca dış cephe boyası satın alırken satıcının doğrudan size önerdiği rengin, piyasada hala üretimi yapılan ve uzun süre beklememiş bir boya olduğundan emin olun.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.