Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Doğa evleri için ahşap çatı modelleri

3 Ekim 2012 3.132 kez okundu Yorum yapılmamış

Doğa ile mükemmel uyum sağlayan evlerde yüksek yaşam enerjili bir yaşam sürmek çoğu insanın emeklilik hayallerini süsler. Doğa ile tam uyumun yakalanabilmesi için dış cephede kullanılan yapı malzemelerinde ilk seçim şüphesiz ahşaptır. Ahşap çatıları evin dış görünümüne büyük artı katan ve evin içinde bulunduğu doğanın bir parçası haline gelmesini sağlayan oldukça önemli bir unsurdur. Yapının büyüklüğüne göre inşa edilen ahşap çatı modelleri, kullanılan malzemenin kalitesine göre oldukça geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Ahşap çatı inşa etmeden önce gerekli yönetmeliklerin titizlikle okunması ve yapılacak işin tabiri caizse “kitabına uygun” bir biçimde yapılması dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

Yapının bulunduğu coğrafyanın sahip olduğu iklim koşulları, ahşap çatıda kullanılacak malzemenin belirlenmesindeki en önemli etkenlerden biridir. Yönetmeliklere uygun bir inşa planı belirlendikten ve iklim şartlarına uygun malzeme seçildikten sonra geri kalansa bütçeye uygun çözümlerin belirlenmesidir. Ahşap çatı sistemlerinin estetik manada çok şık olduğu bir gerçek olsa da, unutulmaması gereken bu çatı kaplamalarının özellikle yangın, rüzgar, yağış ve haşerata karşı dezavantajlı olduğudur. Ahşap koruyucu kimyasal maddelerin uygulanması ile ahşap çatılar haşerat ve dış ortam etkilerine karşı büyük oranda koruma kazansa da, bu tür uygulamaların soruna %100 çözüm sağladığını söylemek de mümkün değil.

Eklemli ve düz olarak farklı şekillerde uygulanabilen ahşap çatı modelleri, her iki sistemin uygulanmasında da aşağı yukarı benzer bir fiyat aralığına sahiptir. Son dönemde daha pratik uygulandığı ve daha avantajlı bir kullanım sunduğu için daha çok tercih edilen eklemli ahşap çatılar, geniş bir ürün yelpazesi ile sunuluyor. Farklı kereste türlerinin kullanımı ile omurgası oturtulan ahşap çatılarda ayrıca çinko ve alüminyum levhalar da kullanılmaktadır. Kiremidin klasik şıklığında vazgeçemeyenler için kiremitli ahşap çatı modelleri de bulunmaktadır. Ancak ahşap çatıların kaplanması esnasında kullanılan tüm bu malzemelerin nihai ücreti arttıracağını da unutmayın. Ahşap çatıların uygulanması esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da yalıtımdır. Kış aylarında soğuk ve yağıştan, yaz aylarında da sıcaktan korunmak için ahşap çatı uygulanması esnasında muhakkak uygun ve kaliteli izolasyon malzemelerinin kullanılması gerekir.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.