Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Doğal deri ve bakımı

16 Nisan 2012 2.872 kez okundu Yorum yapılmamış

Eskiden daha çok ofislerde kullanılan deri malzemeleri eşyalar, günümüzde kumaşa alternatif olarak evlerde de sıklıkla kullanılmaya başlandı. Aklınıza gelecek her ayrıntıda deri malzemeli eşyaları görebiliyoruz. Gazetelikten, aydınlatmaya, halıdan, koltuklara, cd’likden sehpalara kadar evin içinde geniş bir yelpazede kullanılıyor.

Deri yumuşak ve elastik yapılı bir malzemedir. Bu sebeple kullanıldıkça hafif bir esneme yapması ve bollaşması son derece doğaldır. Aldığınız deri bir koltuğun içinde, damarlar, kırışıklıklar ve berelerin olması hatalı olduğunu göstermez. Genellikle mobilyalarda, koyun, keçi, sığır, yılan, timsah, geyik, at ve dana derileri çok kullanılır.  Analin, sığırdan çıkarılan ve değerli sayılan bir deri cinsidir. Derinin değerli olması, hayvanın az bulunurluğuna bağlı bir kavramdır. Bu oranda fiyatı da diğerlerine nazaran daha pahalı olur.

Temizliklerini yaparken ara kısımlarına giren toz ve kirlerden arındırmak için elektrik süpürgenizden yardım alın. Çizik ve yırtılma olmaması için yumuşak başlıklı bir aparat kullanmaya dikkat edin. Pamuk bırakmayan bir bezle özel deri cilaları ile cilalama yapabilirsiniz. Derinize doğal bir ürün kullanmak isterseniz, keten tohumu yağı ve beyaz sirkeyi 1’e 1 oranında karıştırıp, temiz bir bezle ovarak silin. Bu karışım hem deriyi besleyecek, hem de temizleyecektir.

Derinlerin en sevmediği şey sıcaklıktır, bu sebeple kaloriferden ve direkt güneş ışığından uzak tutmalısınız. Sıcağı çeken deri zamanla kuruyacak ve üzerinde çatlaklar oluşacaktır, bu sebeple kaloriferle arasında minimum 50-60 cm uzaklık olması gerekir.

Gerçek deri sizinle birlikte yaşar ve yaşlanır. Yaş aldıkça gözle görülür bir biçimde üzerinde farklı değişimleri fark edebilirsiniz, bu da bulunduğu ortama estetik bir değer katacaktır. Salonunuzda komple deri kaplanmış bir koltuk takımı yerine, farklı materyallerle kaplanmış bir kombin yapmayı deneyebilirsiniz. Kapitone sırtlı kahverengi derili bir üçlü koltuk, kadife minik çiçekli kumaştan bir ikili koltuk, güderi kaplanmış zıt renklerdeki iki berjer, tarz bir salon yaratmanızda yardımcı olabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.