Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Doğal görünümlü ferah mekanlar

31 Mart 2012 2.174 kez okundu Yorum yapılmamış

2012 yılının başlaması ile dekorasyon trendlerinin belirlenmesi için makro ölçekte yapılan tüm araştırmalar, insanların evlerinde yoğun şehir yaşamının izlerini görmeden doğal bir ortamda dinlenmek istediğini ortaya çıkarttı. Bunun da bir sonucu olarak bu yılın dekorasyon trendlerinde öne çıkan doğal ve ferah mekan konsepti birçok insan tarafından çok fazla rağbet gördü ve bunun da bir sonucu olarak şimdiden 2013 dekorasyonunda da doğal objelerin sıkça kullanılacağının sinyalleri gelmeye başladı. Yeni dekorasyon trendlerinde ferah mekanlar oluşturmak için yalnızca renklerin doğru kullanılması yeterli olmuyor ve mekanın aldığı doğal ışıktan mobilyalarda kullanılan kumaşlara kadar her detayın hesaba katılması gerekiyor.

Ferah bir mekan oluşturmak için asgari eşya kullanılması sağlanırken, duvar ve köşelerde ahşap aksesuarların tercih edilmesi ortamın doğal bir havaya bürünmesine neden oluyor. Özellikle sık kullanılan yaşam alanlarında ahşap aksesuarların tercih edilmesi, pozitif enerjinin mekana yayılmasını sağlayarak insanların şehrin stresinden uzaklaşmasına yardımcı oluyor. Bu yılın ev tasarımlarında insan ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik mobilya modelleri tercih edilirken, gereksiz abartılardan ve büyüklükten mümkün olduğunca kaçınılmaya çalışılıyor. Mekanı daraltarak ferahlık kavramının ortadan kaybolmasından başka bir işe yaramayan iri mobilyalar yerini, işlevsel ve doğal malzemelerin kullanıldığı modellere bırakıyor.

Mekan tasarımında yalnızca renge odaklanmadan kumaş dokularının da göze alınması gerekiyor. Özellikle doğal bir konseptin oluşmasında güneş ışınlarından mümkün olduğunca fazla oranda yararlanılmasını sağlayan perdelerin tercih edilmesi, doğal ışıkla birlikte odada kullanılan renklerin de kendi rengini kazanmasını sağlıyor. Kalın ve sentetik kumaşların kullanıldığı ağır güneşlikler yerine hafif ve rengarenk tüller kullanılarak, gündüz saatlerinde odanın doğal ışıkla yüksek enerji vermesi sağlanabiliyor. Tek parça tüllerindense birkaç parçadan oluşan modellerinin kullanılması, farklı tül parçalarının değişik renklerle seçilebilmesine imkan tanıyor. Böylece klasikleşmiş beyaz renk tüller yerine birkaç rengin bir arada kullanıldığı tüllerden geçerek mekana giren doğal ışık, insanların stresli ruh halinin ışık oyunları sayesinde azalmasına yardımcı oluyor.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.