Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Doğal taşlarla şömine giydirme

15 Kasım 2012 3.154 kez okundu Yorum yapılmamış

İnsanoğlunun evlerinde yüzyıllardır önce ısınma amaçlı daha sonrasında da dekoratif amaçlı kullandığı şömineler, eve değer katan ve mekan algısını gerçekten de farklı kılan öğelerdir. Geçen sezon olduğu gibi yeni yılında gözde dekorasyon trendlerinden olan doğal taşlar ile ev dekorasyonuna kimlik katan şöminelerin birleşmesi, ortaya hatırı sayılır derecede dikkat çeken ve baştan aşağı “prestij” vaat eden bir görsellik çıkmasına neden oluyor. Şömine giydirme teknikleri geçen zaman içinde değişirken, şöminelerin çevresinde de birçok farklı malzeme kullanılır hale geldi. Günümüzde oldukça yaratıcı tasarımlara ev sahipliği yapan şömine giydirme modelleri, soğuk kış günlerinde yanan bir şömine kadar olmasa da yaz aylarında dahi dikkat çeken bir algı yaratmayı başarıyor.

File ile çizgilendirilen doğal taşlardan Vintage etkisine gerçek anlamda damgasını vuran eski kiremit görselli modellere kadar şömine giydirmelerinde pek çok farklı tasarım bulunuyor. File çizdirme olarak da bilinen şömine giydirme modelleri geçen seneki hakimiyetini yeni sezonda tamamı doğal taşlardan ve hiç işlenmemiş olan tuğla görünümlü modellere bırakıyor. Benzer boyutlara sahip olan doğal taşların itinalı bir çalışma sonucu farklı desenler oluşturacak şekilde şömineye giydirilmesi ile yeni yılın en popüler trendi olan “doğallık” konsepti vurgulanıyor. Doğal ahşap ürünlerin giderek daha fazla tercih edildiği dekorasyon trendlerinde, doğal taşların dahi işlenmemiş olanları ilk tercih sebebi haline geldi. Hal böyle olunca en çok ilgi çeken şömine giydirme modelleri de, tamamı doğada bulunduğu şekliyle kullanılan tasarımlar oluyor.

Çağdaş mimariye göz kırpan ve metal unsurlarla zenginleştirilen giydirme modelleri de özellikle galeri, restoran ve otel gibi işletmeler tarafından tercih ediliyor. Ev dekorasyonunda metal giydirmeler soğuk bir havaya neden olabileceğinden fazla tercih edilmese de, farklı tasarımlarla insanların ilgisini çekmek isteyen işletmeciler metal giydirme modellerini kullanıyor. Rustik ve belki de biraz Vintage kokan bir tasarım olan metal giydirmelerin usta işçilik istediği de unutulmamalıdır. Endüstriyel dekorasyon tarzının hakim olduğu mekanlarda beton şömine giydirmeleri de oldukça başarılı bir şekilde kullanılıyor. Özellikle kent yaşamının tam ortasında yer alan evlerde tercih edilen beton şömine giydirmeler, beton paneller sayesinde modern bir görünüm oluşmasını sağlayacaktır.

Tuğla ile ahşabın bir arada kullanıldığı ve gerçekten de ev için estetik tasarımlara imza atıldığı şömine giydirme modelleri, daha çok şöminesini yakmaktansa bir görsel unsur olarak kullananlara hitap ediyor. Ahşap ile tuğlanın birlikte kullanıldığı şömine giydirme modellerinde tercih edilen ahşap ne kadar kaliteli de olsa, eğer şömine sürekli yakılıyorsa is sebebiyle ahşap yüzde pek de hoş görünmeyen izler oluşabilir. Bazıları ahşap üzerinde oluşan bu is lekelerini de beğense de, çoğu insanın aynı fikirde olmayacağını tahmin etmek zor olmasa gerek…

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.