Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar, Zemin

Doğru fayans seçimi

21 Ocak 2012 4.298 kez okundu Yorum yapılmamış

İşyeri ya da evlerde kullanılan fayanslar, estetik açıdan mekan tasarımı üzerinde oldukça olumlu bir etki bıraktığı gibi aynı zamanda büyük bir kullanım kolaylığı da sağlamaktadır. İşyerlerinde kullanılan fayanslar dekorasyona modern ve şık bir hava katarken, yoğun olarak kullanılan yerlerin kolay bir şekilde temizlenmesini de sağlamaktadır. İşyerlerinde kullanılan fayanslar diğer yer döşemeleri ile karşılaştırıldığında, çok daha uzun süre sorunsuz kullanım sağlaması açısından oldukça avantajlı bir tercihtir. Evlerde banyo ve mutfaklarda yaygın olarak kullanılan fayanslar, banyo gibi sürekli su kullanılan bir mekanda kullanılabilecek en ideal yer döşemesidir. Ancak piyasada bulunan tüm fayanslar aynı kalitede olmadığından, fayans alırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Satın alacağınız fayansları uzun süre sorunsuz kullanmanız, ilerleyen günlerde size ekstradan herhangi bir masraf çıkartmamaları açısından oldukça mühimdir. Bu açıdan fayans alırken bakmanız gereken ilk yer, ürünün kalibre numarasıdır. Kalibre numarası; fayansların üretildiği fabrikada her parti mal için takip ve derecelendirme için kullanılan, bir anlamda fayansın soyağacının belirlenmesinde kullanılan bir numaradır. Fabrika için bir barkot görevi gören kalibre numarası, sizin de fayans seçerken bakmanız gereken bir numaradır. Aynı kalibre numarasına sahip fayanslar, aynı malzemeden ve aynı tarihte üretilmiş demektir. Her ne kadar satın alacağınız fayansın katalogda belirlenen renk ve dokusu aynı olarak görünse de, farklı malzemelerden ve farklı zamanlarda üretilen fayansların renkleri de farklı olur. Bunun için farklı kalibre numarasına sahip fayansların ton farkı olabileceğini unutmayın. Bu tür farklı parti fayanslar yere döşendikten sonra renk farklılıkları yaratarak, dekoratif açısında oldukça kötü bir görüntü yaratacaktır.

Üreticinin satın alacağınız fayansları doğru şekilde saklaması da oldukça önemlidir. Fayanslar dik duracak şekilde stoklanmalı ve nem almayacak ortamlarda saklanmalıdır. Nem ya da su çeken fayansların renk tonları arasında farklılıklar oluşur ve döşenmesinden sonra önemli oranda solgunlaşır. Özellikle beyaz tonlarındaki fayanslar stoklanma esnasında yatak konumda ve nemli bir ortamda saklanmışsa, kullanıma bağlı olarak yüzeylerinde grileşmeler olur.

Ayrıca satın alacağınız fayansların dokusu da kullanımınıza uygun olmalıdır. İşyeri gibi yoğun insan trafiğinin yaşandığı alanlarda kullanılan fayanslar, yüksek dayanıklılığa sahip olmalıdır. Özellikle işyerinin giriş kapısındaki fayanslarda daha yoğun bir ayak trafiği yaşanacağından, bu bölgedeki fayansların ilerleyen zamanlarda solmaması için satın alacağınız malzemenin yüksek dirençli olduğundan emin olun.

Son olarak unutulmaması gereken önemli bir konu da; fayans alırken her zaman geleceği de düşünerek, bir kutu fazladan fayans satın almanız gerektiğidir. İlerleyen zamanlarda kırılma ya da solma gibi sorunlar yaşamanız halinde, elinizde aynı renk fayans olduğundan çok çabuk bir şekilde sorunu giderebilirsiniz. Ayrıca satın alacağınız fayansların devamlı üretilen bir ürün olup olmadığını sormanızda da yarar var.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.