Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Duvar astarı kullanımı

31 Mayıs 2013 2.513 kez okundu Yorum yapılmamış

astarDuvarlarını kendi boyama kararı alan herkesin aklına öncelikle duvar boyası seçmek gelse de, aslında boya işlemi sonrasında duvarın şık bir görünme sahip olması için bazı durumlarda astarlama zaruri bir ihtiyaç olabilir. Pek çok insan duvar astarı kullanımının sadece duvar yüzeyinde herhangi bir sorun olduğunda gerekli olduğunu düşünse de, aslında eski boyanın türüne göre astarlama ihtiyacı da doğabilir. Zira iki farklı cins boyanın üst üste uygulanması halinde şayet arada astar yoksa alt kısımdaki eski boya uygulanan yeni boyayı adeta itecektir. Bu sebeple duvar astarı kullanımı eski boya ile yeni uygulanacak boya türünün birbirinden farklı olması halinde zorunlu olarak uygulanması gereken bir adım haline gelir. Bu şekilde uygulanacak yeni boyanın duvara tutunması sağlanır ve sonrasında akma ya da kabarma gibi sorunlar da yaşanmaz.

Örnek olarak; plastik bir boya kullanılarak boyanmış bir duvarda şayet yeni nesil su bazlı silinebilir boyaların kullanılması isteniyorsa, uygulama öncesinde su bazlı silinebilir boyanın duvara tutunması için mutlaka bir kat dahi olsa astar atılması gerekir. Binder ya da izolasyon astarları duvardaki eski boyanın uygulanacak yeni boyadan farklı olması halinde seçilebilecek en uygun alternatiflerdir. Boyanın iyi yapışmasını sağlayarak tutunma yüzeyi oluşmasını sağlayan astarlama, ayrıca kullanılacak boya miktarının da azalmasını sağlayarak önemli bir katkı sağlar. Zira iki farklı boyanın astarsız bir biçimde üst üste uygulanması halinde duvarın fiziksel özelliklerine ve boya türleri arasındaki uyuma göre bazen tutunma sağlanabilir ancak yeni boyanın duvara tutunmasını sağlamak için birkaç kat boya uygulanması gerekir. Bazı “acemi boyacılar” ve amatörler bu şekilde herhangi bir astarlama yapmadan farklı bir boya türü kullanarak duvarları boyamaya çalışmakta ve yeni uygulanan boya farklı bir cins olduğu için istenen sonucun alınması için 3-4 kat boya uygulamaktadır.

astarlamaBoya sarfiyatının ciddi manada azalmasını sağlayan ve boyanın ince bir kat halinde uygulanması halinde dahi istenen rengin yakalanmasını sağlayan astar uygulamaları, boya işlemi sonrasında duvarda pullanma veya kabarma gibi problemler yaşanmaması açısından da gereklidir. Şayet uygulama yüzeyine önceden yağlı boya uygulanmışsa ve plastik ya da su bazlı bir boya kullanarak boya yapılması isteniyorsa, astarlama işleminde izolasyon ya da binder astarı kullanmak yerine dönüşüm astarı tercih etmek gerekir. Dönüşüm astarı yağlı boya üzerine uygulanacak olan plastik ya da su bazlı silinebilir boyanın çok daha iyi bir şekilde yapışmasını sağlayacaktır. Astarlama ayrıca nem ve rutubetin de boyaya nüfuz etmesini önleyerek izolasyon malzemesi görevi gördüğünden, duvar boyamadan önce astar kullanımının gerekli olup olmadığından emin olmak ve sonrasında boya yapmaya başlamak en doğru hareket olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.