Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Duvar boyalarının kokusu

27 Şubat 2012 3.489 kez okundu Yorum yapılmamış

Çoğu insan duvarlarını kendi boyamak istemesine rağmen uzun süre evden çıkmayan boya kokusu nedeniyle bu işi bir ustaya yaptırmaya karar verir. Taban boyası, su bazlı boya ya da yağlı boyalar gibi farklı tür boyaların uygulanacak yüzeye göre seçilmesi, kokusuz boya kullanımı imkanı sağlar. Boyanın içerisindeki sentetik kimyasalların ve tiner gibi uygulama elemanlarının yoğunluğu, boyanın kokusunu etkileyen temel unsurdur. Günümüzde bazı boya markaları limon kokulu boyalar dahi üretebilmekte ve bu limon kokusu birkaç ay boyunca odada kalabilmektedir.

Sentetik (yağlı) boya kokusu;

Uygulamadan sonra genellikle en uzun süre ortamda kokusu hissedilen boyalardandır. Bazı boya türlerinde ve ortamın havasısız olmasına göre birkaç hafta dahi keskin kokusu hissedilebilir. Yağlı boyaların içerisindeki sentetik maddelerin etkisini azaltmak için boyayı inceltirken kullandığınız tinerin kokusuz tiner olmasına dikkat edin. Kokusuz tiner hem boyayı arzu ettiğiniz şekilde inceltirken hem de sentetik kimyasalların etkisini azaltarak büyük oranda kokuyu engelleyecektir. Yağlı boya alırken satıcıların raf ömrü bitmiş ya da bitmek üzere olan ürünleri tavsiye etmesine aldanmayın. Bayat yağlı boyaların içerisindeki kimyasallar duvara uygulandıktan sonra da reaksiyona girmeye devam ettiğinden, boya kokusunun birkaç gün hatta birkaç hafta dahi çıkmamasına neden olabilir. Boyayı uyguladıktan sonra ortamı iyi havalandırmanız gerekir. Aksi halde tam olarak kurumayan ve akışkan hale geçen boya nedeni ile bir kat daha boya yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Tavan boyası kokusu;

Tavan boyaları kimyasal yoğunluk açısından düşük bir kontrasta sahip olduğundan, diğer boya türlerine göre çok daha az koku yapar. Bu nedenle duvarlarınızda yalnızca geçiş boyası uygulamak istiyorsanız, doğrudan tavan boyası da kullanabilirsiniz. Zımpara gerektirmeyen ve yenileme için kullanılan boyalarda da içerisindeki katkı maddesi çok az olduğu için tavan boyalarını tercih etmeniz, koku sorununu büyük oranda engellemenizi sağlayacaktır.

Su bazlı boya kokusu;

Birçok insana göre yoğun bir kokusu olduğu düşünülse de, aslında kokusu en hızlı kaybolan boyalardan biridir. Uygulama esnasında çok yoğun bir koku yaydığından, insanlar su bazlı boyanın kokusunun da uzun süre ortamda kalacağınız düşünür. Oysa uygulama sonrası ortamın iyi havalandırılmasıyla birkaç saat içerisinde kokusu tamamen uçacaktır. Su bazlı boyanın uzun süre koku yapması, ortamın iyi havalandırılmadığı anlamına gelir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.