Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Duvar boyası renk kartelası

6 Nisan 2012 3.651 kez okundu Yorum yapılmamış

Evinizin kişiliğini ve çarpıcılığına katkı sağlayan duvar boyaları, teknolojinin ilerlemesi sayesinde birçok farklı renk ve özellikleriyle bize alternatif sağlıyorlar. Boyayı yapacak ustayı bulmak, ayrı ayrı odalara renk bulmak, karar verememek, evin içindeki eşyaları boyadan korumak, alt üst olan evi toparlamak gibi sorunları bir araya getirse de, mecburen kirlenen duvarları boyatmak gerekiyor. Uzmanlar 2-3 sene de bir duvar boyasının yenilenmesini, ya da silerek temizliğinin yapılmasını öneriyorlar. Boya tadilatının sonunda bizi mis gibi, tertemiz bir evin beklediğini bilmek bile tüm bu uğraşılara değecektir.

Boyaya başlamadan evvel odalara göre renk seçimlerinizi belirleyin. Odanın ışık alması, karanlık oluşu, kimin kullandığı, mekânın büyüklüğü seçim yaparken size kılavuz olmalı. Özellikle salonlarda eşyanın ön plana çıkması istenir, bu sebeple tek renk seçimi, mobilyaları odak noktası haline getirir, duvar boyası hissedilmez. Hareket ve sirkülasyonun çok olduğu, mutfak, antre, çocuk odası, banyo ve hollerde, canlı renkleri tercih edin. Kırmızı, turuncu, sarı ve mor gibi çarpıcı renkler, haraketliliğin dinamizmine uyacaktır. Genellikle denizi anımsatan mavi ve yeşil tonlarını, insana dinginlik verdiğinden dolayı, stres attığınız, dinlendiğiniz odalarda kullanın. Özellikle yatak odaları ve meditasyona ayırdığınız ortam için uygun bir seçim olacaktır. Mavi ve yeşil tonlarını hareketin ve çalışmanın yoğun olduğu yerlerde kullanmamakta fayda var.

Karanlık ışık ve güneş almayan odalar için tercihiniz beyaz olmalı. Odayı aydınlık gösterir ve gündüzün yansımasını gece de devam ettirir. Beyaz aslında bilinenin aksine huzur vermez, gözü çok fazla yorar ve algıyı azaltır, bu sebeple tam beyazın yerine bir ton kırık beyaz tercih edilebilir ya da tam beyaz yalnız başına kullanılmadan yanına tamamlayıcı bir renk ilave edilmelidir.

Duvarlarda farklı etkiler ve desenler meydana getirmek için, birçok firmanın ürettiği, farklı seri boyalardan yardım alabilirsiniz. Mermer dokulu, pırıltılı metalik ya da inci dokulu, taş kıvrımlarını taşıyan dalgalı dokulara sahip alternatifleri uygulamadan evvel, yapı marketlerde geniş yüzeylere sürülmüş prototiplerini görerek, size uygun olup olmadığını araştırın.

Çoğu insanın farketmediği bir başka konu ise, boya ve mekân ilişkisinde ışık durumunun göz ardı edilmesidir.  Boya seçimi yaparken hangi odada, günün hangi saatinde vakit geçirildiği düşünülüp, bazı renklerin gündüz başka renkte, gece elektrik ışığında başka renkte gözüktüğü unutulmamalıdır. Biraz cesaret gösterin ve evinizi farklı renklerle, mekânlar arasında geçiş uyumu yakalayarak renklendirin.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.