Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Duvar çatlakları nasıl kapatılır?

27 Mart 2013 16.436 kez okundu Yorum yapılmamış

duvar çatlağı kapatmaDuvarlarda ilk zamanlarda ince bir kılcal çatlak olarak beliren detayların kısa süre içinde derinleşerek görmezden gelinemeyecek bir hal alması, duvarın onarım görmesini gerektirir. Ev ve işyerlerinde yaygın olarak görülen duvar çatlakları özenle dekore edilmiş mekanların dahi kötü görünmesine neden olmaktadır. Duvar çatlaklarının derinleşerek daha da kötü bir görüntü oluşturmaması için yapılacak kapatma işlemleri usta işi gibi görünse de, aslında pratik bir şekilde bu işlemi kendiniz de yapabilir ve son derece başarılı bir şekilde duvar çatlaklarının kötü görünümünden kurtulabilirsiniz. Çatlama nedeniyle oluşan görüntünün kısa süreli olarak kapatılmasından ziyade çatlak sorununa uzun vadeli çözüm için duvardaki sorunlu bölgeye poliüretan mastik uygulanması gerekir. Ancak bu işlemden önce yapılması gereken öncelikle duvardaki çatlağın genişletilmesidir.

Duvar çatlaklarını kapatmak için basit bir spatula ve düz tornavida yeterli olacaktır. İlk olarak duvarda çatlama sorununun yaşandığı bölgeyi düz tornavida yardımıyla “duvar el verdiği ölçüde” genişletin. Çatlağın olduğu bölgede duvar yapısı zaten zayıflamış olduğundan tornavida ile hafif baskı uyguladığınızda sorunlu bölge dökülecektir. Duvarın sağlam yani daha sert kısmını zorlamamanız ve sadece hafif baskı uygulayınca dökülen kısmı genişletmeniz önemlidir. Poliüretan mastik uygulamaya geçmeden önce genişlettiğiniz duvar çatlağının iyice temizlenmesi ve tüm toz kalıntılarından arındırılması gerekir. Çok esnek bir yapıya sahip olan poliüretan mastik yüksek mukavemetiyle duvarda çatlak oluşmasını engellemek için ideal malzemelerden biri olsa da, genişletilen çatlağın içinde toz parçacıklarının kalması halinde mastik duvar yüzeyine tam yapışma sağlamayacaktır.

Pratik bir biçimde elektrik süpürgesi kullanarak düz tornavida yardımı ile genişlettiğiniz duvar çatlağındaki tüm toz kalıntılarını temizleyin. Tamamen temizlenen çatlağın olduğu bölgeye spatula yardımıyla poliüretan mastiği uygulayın. Uygulama esnasında mastiğin duvar yüzeyi ile eşit yükseklikte olmasına da bilhassa özen gösterin. Spatula yardımıyla düzelttiğiniz mastik yüzeyinin üzerinde sıva alçısı uygulayarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz. Sıva harcı ya da sıva alçısı kullanmak poliüretan mastik görünümünü ortadan kaldırmaktan ziyade, kapatılan çatlak yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlamak içindir. Alçının tamamen kurumasının ardından uygulama yüzeyini boyayarak çatlak sorununun yaşandığı bölgenin tamir gördüğünün kimse tarafından fark edilmemesini sağlayabilirsiniz. Su bazlı silikon boyalar, esnek yapıları ve yüksek tutunma özellikleriyle bu şekilde kapatılan duvar çatlaklarının boyanması için oldukça uygun bir boya seçimi olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.