Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Duvar deliklerinin tamiri

15 Şubat 2012 4.800 kez okundu Yorum yapılmamış

Duvarlarınızda çivi delikleri ya da başka nedenler oluşmuş delikler varsa, büyük bir zahmete girmeden kolaylıkla duvarlarınızın ilk günkü haline geri dönmesini sağlayabilirsiniz. Duvarlardaki delik ve yarıkları tamir etmek için uygulayabileceğini üç pratik yöntem var; hazır macun kullanmak, mastikle kapatma ve alçı kullanmak. Bu aşamada delik ya da yarığın genişliğine ve derinliğine göre ideal uygulaması seçebilirsiniz.

Hazır macun 

Hazır macun, hem iç hem de dış mekanlara uygulanabilen ve oldukça pratik kullanımlı bir malzemedir. Hazır macunla duvarınızdaki delik veya çatlağı kapatmak için yapmanız gereken tek şey; kutudaki macunu bir spatulaya sürmek ve spatula ile deliğin üzerini kapatmak. Macun kuruyunca duvarın düzgün olması için 120, 150 ya da 180 numara bir zımpara ile duvar yüzeyini zımparalayın ve duvarı arzu ettiğiniz şekilde boyayın.

Mastik

Mastiklerin kullanım şekli genel olarak silikonlara benzer ancak duvarlardaki daha derin delik ve çatlakların kapatılmasında kullanılır ve daha çok bir dolgu malzemesi olarak uygulanır. Mastik üzeri çok kolay bir şekilde boyanabilen bir malzeme olduğundan kapı, pencere ve duvar dolgusu olarak yaygın şekilde kullanılır. Ayrıca sert hava koşullarına ve sıcaklık değişimlerine dayanıklı olduğundan, dış mekanlarda da uzun yıllar boyunca dayanabilir. Akrilik ve poliüretan olarak iki farklı çeşidi bulunan mastiklerin, daha dayanıklı ve daha yapışkan olan poliüretan çeşidi iyi sonuç alınmasını garanti eder.

Alçı

Her ne kadar alçıyı hazırlamak zahmetli bir iş gibi görünse de, asıl zor olan alçının doğru kıvamda olmasını sağlamaktır. Ancak alçı kullanımı ile oldukça derin ve geniş deliklerin dahi kapatılması mümkün olduğundan, daha ziyade büyük alanlar için dolgu malzemesidir. Ayrıca büyük deliklerin kapatılması için oldukça fazla malzeme gerekeceğinden, diğer yöntemlere göre en ucuz çözüm alçı kullanılmasıdır. Alçı ile duvar deliklerinin kapatılması yalnızca iç mekanlar için geçerlidir çünkü alçı nem ve suya dayanıksızdır. Duvarın boyasına göre saten alçı, tamir alçısı ya da sıva alçısı kullanılabilir.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.