Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Duvar kağıdı nasıl sökülür?

13 Şubat 2012 3.559 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekoratif görünüm açısında mekanın en önemli bileşeni olan duvarlar, boya ile olduğu gibi duvar kağıtları ile kaplanarak da oldukça başarılı bir sonuç elde edilebilir. Ancak duvar kağıtlarını değiştirmek ya da yıprandıkları için yenilemek istediğiniz de, işin zor kısmı da başlamış demektir. Çünkü duvar kağıdını sökmek, temiz bir duvarı duvar kağıdı ile kaplamaktan çok daha zor bir işlemdir. Ayrıca duvar kağıdını sökmeyi zor hale getiren bir diğer konu da, piyasa da kağıt kaplamak için birçok malzeme olmasına rağmen duvar kağıdı sökme aparatlarının kolay kolay bulunmamasıdır.

Duvar kağıdınızı zahmetsiz ve duvarda büyük lekeler bırakmayacak şekilde sökmek için birçok basit noktaya dikkat etmeniz yeterlidir. Aşağıdaki adımları birer birer uygulayarak, hem hızlı hem de zahmetsiz bir şekilde duvar kağıtlarınızı sökebilirsiniz.

  • İlk olarak duvar kağıdınızı sökülen bir bölümden ya da arzu ettiğiniz herhangi bir köşesinden başlayarak, yukarı doğru sıyırın ve üstteki tabakayı alın.
  • İçine kolaylıkla su doldurabileceğiniz bir sprey tabancası bulun. Bitki bakımında kullanılan, kolonya sıkmak için kullanılan ya da parfümler için kullanılan ve kullanmadığınız bir sprey tabancası işinize yarayacaktır. Sprey tabancası kimyasallardan arındırdığınıza emin olacak şekilde temizleyin.
  • Sprey tabancasının içerisine sıcak su doldurun ve suyun içerisinde 7-8 damla sıvı bulaşık deterjanı ekleyin. Karışımı iyice çalkalayarak bulaşık deterjanının su ile karıştığına emin olun ve bu karışımı duvar kağıdının üzerine püskürtün.
  • 3-4 dakika duvar kağıdının iyice yumuşamasını bekleyin ve daha sonra eliniz ile köşesinden tutarak sıyırın. Ancak bazı duvar kağıtlarının yapısı ya da uzun yıllar kullanımı nedeni ile sıyrılması esnasında tam olarak çıkmayabilir. Bu tür durumlarda bir spatula yardımı ile duvara bastırmadan dikkatlice kağıt artıklarını sıyırabilirsiniz.
  • Duvar kağıdını duvardan çıkarttık sonra geri kalan yapıştırıcı ve deterjanlı su artıklarını, temiz suyla ıslattığınız bir sünger yardımı ile dikkatli bir şekilde temizleyin.
  • Duvar 24 saat kuruması için bekletildikten sonra gerekli tadilat işlemlerinin ardından tekrar duvar kağıdı kaplanabilir ya da boyanabilir.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.