Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Duvar kağıdı sökme derdinden kurtulun

17 Nisan 2012 3.528 kez okundu Yorum yapılmamış

Duvar kağıtları her ne kadar oldukça estetik bir görünüm sağlasa da, oda tasarımında değişiklik yapılmak istendiğinde sökülmeleri çileli bir aktiviteye dönüşebilir. Duvar kağıtlarınızı sökmeden üzerlerine doğrudan boya yapabilir ve böylece zahmetli bir sökme işleminin uzun saatler süren yorucu uğraşından kurtulabilirsiniz. Bu fikirle yapı marketlere giden insanlar genellikle; “duvar kağıdınız boyanabilir özellikte mi?” sorusuyla karşılaşarak hayal kırıklığına uğrar. Ancak sağlam döşenmiş ve durumu iyi olan duvar kağıtları, su bazlı silikon boya kullanılarak oldukça başarılı bir sonuç elde edilebilecek şekilde boyanabilmektedir.

Duvar kağıdı boyamadan önce öncelikle duvarların dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Duvar kağıdının boyanabilmesi için sağlam olması gerektiği gibi, yapıştırıcının da iyi durumda olması lazımdır. Duvar kağıdının duvar yüzeyine sağlam bir şekilde tutunmaması durumunda boya işlemi esnasında arada kalan boşluklar kısa süre içerisinde genişleyerek, duvar kağıdının duvardan sökülmesine neden olabilir. Duvarın rulo ile boyanması esnasında duvara tam yapışmayan bölgeler ruloya yapışarak, duvar kağıdının tamamen sökülmesine ya da takılarak yırtılmasına dahi neden olabilmektedir.

Kağıdın ince ve esnek yapısına uyum sağlayan su bazlı silikon boyalar, ilerleyen zamanlarda çatlama ya da kabuklanma gibi sorunların yaşanmamasını sağlayacaktır. Duvar kağıdı boyamak için her ne kadar su bazlı silikon boyaların kullanımı ideal olsa da, bu aşamada boyanın doğru şekilde inceltilmesine büyük özen gösterilmesi gerekir. Su bazlı silikon boyalar su ile inceltildiğinden, duvar kağıdının boyanmasından önce boyanın doğru şekilde inceltilmesi gerekir. Yeterli oranda su katılmayan su bazlı silikon boyaların kıvamı koyu olacağından, duvar kağıdı üzerine uygulandığında esneklik özelliği de oldukça düşük olacaktır. Az sulandırılan boyalar duvar kağıdı üzerine uygulandığında yapıştırıcı etkisi göstererek, tüm duvar kağıdının sökülmesine neden olabilir.

Duvar kağıdının yapısına göre su bazlı yağlı boyaların kullanılabilmesi de mümkün olurken, desenli ve kabartmalı duvar kağıtları için bu tür boyalar tavsiye edilmemektedir. Her ne kadar su bazlı da olsa bu tür duvar kağıtları üzerinde yağlı boya kullanılması, kabartmaların ve desenlerin tamamen kapanmasına ve bunun da bir sonucu olarak duvar kağıdının doğal görünümünün yok olmasına neden olacaktır. Plastik ya da yağlı boyaların duvar kağıdı boyamada kullanılması ayrıca, ilerleyen zamanlarda bir takım pullanma ve çatlamaların görülmesine de neden olabilmektedir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.