Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Dekorasyonda duvar renkleri

19 Kasım 2011 2.753 kez okundu Yorum yapılmamış

Bulunduğumuz mekanları anlatırken genelde kullanılan “dört duvar arası” tanımlamasında da belirtildiği gibi duvarlar mekanlarımızın temel taşlarıdır. Bu temel taşları birçok değişik kombinasyonda dekora etme imkanınız bulunmaktadır. Gerek duvar kağıtları gerekse birbirinden güzel boyalarla bulunduğunuz mekanı istek ve tercihlerinize göre düzenleyebilirsiniz. Dekorasyon sanatını gerçeğe taşırken her küçük ayrıntının aslında bir bütünü oluşturduğunu,duvarlarınızın rengini seçerken de ayrıntılı şekilde düşünülmesi gerektiği unutulmamalıdır. Uzman dekoratörlerin görüşlerine göre duvar renkleri iç tasarımın başlamasının ilk aşaması olup dekorasyon seçtiğiniz renge göre şekillendirilir. Bu konudaki uzmanların görüşlerinin bazılarına göz atalım.

Genelde bir odada renkler 3 ana gruba ayrılır. Zeminde bulunan, Yardımcı ve Ana renk.  Duvar renkleri bu ana gruplardan zeminde bulunan renkler arasına girmektedir. Renklerin özellikleri karakteristik  enerjilerinden gelmektedir. Bir rengin fazla kullanılması, rengin sadece iyi enerjisini değil oluşacak olan kötü enerjisinin de artmasına sebep olabilir.

Odanızı geniş göstermek için duvarlarınızı açık renk tonları ile boyamanız, iç dekorasyonda duvar renginize eş değer renkler kullanmanız yeterlidir. Aynı zamanda tavanınızın da olduğundan yüksek gözükmesi için bu görüşten yararlanabilirsiniz. 2011 yılının genel modasında oda renkleri için sade ve doğal renkler seçmek trendler arasında bulunuyor. Özellikle Kum rengi ve lime yeşili bu yıl en çok kullanılan renkler arasına girmiş durumda.

Odanız gereğinden büyük ve daha normal boyutları göstermek istiyorsanız bu sene yine çok kullanılan renklerden olan koyu mavi ve kahverengi tonlarını kullanabilirsiniz. Yine tavanda mat ve koyu renklerin kullanılması daha alçak bir imaj verebilir.

Gri tonlar genelde oturma odalarında kullanılabileceği gibi dekorasyon sanatına yardımcı olabilen renkler arasındadır. Gri bir odanın üzerinde renk ahengini kolayca kurabileceğiniz gibi gerek koyu gerek açık tonlara uyumu ile de odanızı istediğiniz ölçülerde gösterebilirsiniz.

Eğer boyama yapılacak olan duvarın bulunduğu oda genç çalışma alanı olacak ise bu duvarlarda sarı ve tonları kullanılabilir. Sarı tetikleyici bir renk olduğundan pratik çalışılmasına yardımcı olur.  Turuncu ise neşelendiren kimi zamanda duygusallaştıran bir renk tonudur. Kullanılacak alanları genellikle oturma odaları olabilir.

Bu yazımızda uzman görüşlerine göre duvarlarınızda kullanılan rengin sizin amacınızı ve tercihinize göre değişkenlik gösterdiğini, aynı zamanda dekorasyon sanatının önemli parçalarından biri olduğunu hatırlattık. Bir sonraki yazımızda renklerin karakteristik özelliklerini ve insan üzerindeki etkilerini yine uzman görüşleri ile aktarmaya çalışacağız.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.