Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Duvarlarda keten boya efekti

11 Mayıs 2012 4.168 kez okundu Yorum yapılmamış

Duvar boyalarında farklı tercih arayanların son günlerde yoğun rağbet gösterdiği keten boya, sedef boyaya göre daha popüler hale gelmiş bir efekt boyasıdır. Su bazlı olduğu için kullanımı çok kolay olan keten boya, ayrıca tamamen kokusuz olduğu için boya sonrası mekanın kullanılabilmesine imkan tanır. Duvar yüzeyine kot olarak da bilinen keten efenktini veren bu boyalar, dayanıklılığı ile uzun süre boyunca duvarda kusursuz görüntünün korunmasına da sağlamaktadır. Klasik duvar boyalarından sıkılanlar için farklı bir dekoratif dokunuş getiren keten efekt boyalar ile ev ve iş yerinizde çok şık bir konsept oluşturabilirsiniz.

Keten efekt boyalarını uygulamadan önce duvarda olan mevcut boyanın da tıpkı keten boya gibi su bazla olmasına dikkat edilmesi gerekir. Uygulama yüzeyinde farklı bir tür boya varsa en az bir kat su bazlı bir boya ile astar atılmalı ve daha sonrasında keten efekt boyası uygulanmalıdır. Ayrıca uygulama yüzeyinde herhangi bir leke varsa, keten efekti ile daha iyi sonuç almak için de bir kat su bazlı boya ile astar atılması yararlı olabilir. Kısa tüylü bir boya rulosu kullanarak duvara bir kat keten efekt boyası uygulayın ve efekt uygulamaya başlayın.

Duvarlarda kot görünümü oluşturmak için efekt uygulamasını boya kurumadan yapmanız gerektiğinden duvarın tamamını boyamak yerine küçük alanlarda çalışmanızda yarar var. Bir duvarı ya da bir odanın tamamını boyamanız durumunda efekt uygulama işlemine geçtiğinizde ilk boyadığınız yüzey kurumuş olabilir. Bu durumda tekrar boya yapmanız gerekeceğinden küçük alanlara boyayı sürmek ve vakit kaybetmeden efekt uygulamasına geçmeniz yararlı olacaktır. Boya ıslakken keten boya aparatıyla efekti uygulamaya başlayın. Aparatı kullanarak duvarlara önce dikey daha sonra da yatay olarak kot efektini uygulayın. Böylece farklı görünen duvarınızda çok pratik bir biçimde keten deseni yapmış olursunuz.

Keten boya kendine özel bir yapıya sahip olduğundan, boya aparatıyla farklı bir boyada aynı deseni oluşturmanız mümkün değildir. İçeriği aparatla efekt uygulanmaya imkan sağlar şekilde özel olarak geliştiren keten efekt boyalarının kuruma sürüleri de üreticilerin kullandığı malzemeye göre değişmektedir. Bu nedenle keten boya satın alırken satıcıya boyanın kuruma süresini sormanızda yarar var. Plastik çizgi ya da metal kot aparatı kullanarak bu çok şık görünen duvarları kendiniz de boyayabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.