Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Duvarlardaki çatlakların onarılması

10 Haziran 2012 4.044 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyondaki en temel öğelerden olan duvarlar, seçilen boyanın kalitesine ve rengine göre mekan tasarımının baştan aşağı değişmesini sağlar. Ev ve ofislerin dekorasyonunda oldukça önem verilen duvarlar, bu mekanlarda insanlarla birlikte yaşar ve zaman içerisinde maruz kaldığı dış etkenler nedeniyle yapısal bozulmalar yaşar. Birçok farklı sebepten ötürü gelişebilen kılcal çatlaklar, ilk aşamada duvar yüzeyinde belli belirsiz küçük bir alanı kapsadığı halde kısa süre içerisinde derinleşerek duvarın ve dolayısıyla mekanın estetiğini olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle Marmara Depremi’ne maruz kalan binalarda en az dış cephe kadar evlerin içinde de daha da belirgin bir hale gelen duvarlardaki kılcal çatlaklar, basit ve hızlı uygulamalar ile tamamen onarılabilir.

Bu tür doğal etkiler nedeniyle oluşan kılcal çatlaklar haricinde duvar yüzeyleri yapışkan artıkları, duvar kağıdı parçaları ve dübel delikleri gibi birçok farklı deformasyona da maruz kalır. Duvarınızın yeni bir görünüm kazanması için boya yapmaya başlamadan önce bu kılcal çatlakları ve diğer deforme olan bölümleri tamamen onarmalı ve boya uygulamasına daha sonra geçmelisiniz. Duvarlardaki ince kılcal çatlakları kapatmak için küçük miktarda spatula macunu kullanabilir ve kısa süre içerisinde üstelik zahmetsizce pürüzsüz bir duvar yüzeyi oluşturabilirsiniz.

Yapı marketlerde ve birçok boyacıda rahatlıkla bulunabilen spatula macunları, piyasa genelinde farklı markalar tarafından üretilmektedir. Spatula macunu seçiminde satın alacağınız markanın kalitesinden emin olmak için satıcıya yapacağınız işlemi izah etmeniz, doğru amaca hizmet edecek ürünü almanızı ve böylece duvar yüzeyinin çok daha uzun süre boyunca pürüzsüz görünümünü korumasını sağlayacaktır. Farklı markaların ürünleri de olsa piyasada bulunan spatula macunları genellikle tüp içerisinde ve doğrudan kullanıma hazır olarak satılmaktadır. Küçük çaplı tamirat işleri için üretilen spatula macunu, oldukça dayanıklı ve çok hızlı bir şekilde sertleşen kimyasal bir içeriğe sahiptir.

Spatula macunu uygulayacağınız yüzeyin temiz ve kuru olması gerekir. Bu nedenle uygulamadan önce duvar yüzeyini hafif nemli temiz bir bezle silin ve duvar tamamen kuruduktan sonra spatula macununu uygulamaya geçin. Tüp içerisinde olduğu için uygulanması çok kolay olan spatula macunu doğrudan kuru ve temiz yüzeye sürün. Macunun hızlı bir şekilde kuruyacağını unutmayın ve henüz nemli durumdayken spatulanızla ince bir kat oluşturacak biçimde tüm macunu duvar yüzeyine yayın. Bu şekilde spatula macunu ile kapattığınız yüzeyler tamamen kuruduktan sonra astar kullanmadan doğrudan boya yapabilirsiniz.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.