Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Eczane dekorasyonu

12 Kasım 2011 11.920 kez okundu Yorum yapılmamış

Yeni bir eczane açmak için veya mevcut eczanenizi daha modern kılmak için yapmanız gerkenlerden bahsedecek olursak;

Malesef eczanelerimizi evimizdeki gibi tamamen zevkimizce dizayn edemiyoruz. Belli bir yönetmelik var ve bu yönetmeliğin dışına çıkılması sonucunda ileride mali açıdan zorluklar çekebiliriz.

  • Eczane olacak yerlerin, bodrum ve asma katları hariç olmak üzere, asgari 35 metrekare olması; 6197 sayılı Kanun’un 14 üncü maddesinin (A) ve (B) bentlerine göre açılacak eczanelerin depo hariç asgari 20 metrekare olması şarttır. Eczanelerin laboratuvar kısımları, müşteriler veya hastalarla irtibatı olmayacak şekilde ayrılmış olması gerekir. Ayrıca, serin yerde muhafaza edilecek ilaçların konulması için buzdolabı bulundurulur.

Öncelikle satın alacağınız veya kiralayacağınız dükkanın bu maddeye uyması lazım. Maddede bahsi geçen bölgeleri bölme işlemimi maddi açıdan kâr etmek için dolaplar ile yapabilirsiniz. Aradaki geçisi sağlamak için hafif sürgülü bir kapı bölünmeyi tamamlayacaktır. Dolapların dükkan içinde yerleşimini yaparken satış ve hasta hedeflerinize göre büyük boy veya tezgah altı bir buzdolabı kullanabilirsiniz.

  •   Eczaneler aydınlık, rutubetsiz ve havadar olacak; zeminleri ise karo, mermer veya benzeri malzemeyle döşenecektir. Müşterilerin bekleme yerleri ile banko ve çalışma masası eczanenin giriş katında bulunacaktır.

Yeni planlamaya göre eczanelerde görselliğinde ön planda olması nedeniyle aydınlık ve geniş bir dükkan seçimi iyi olacaktır. Unutmayın ki ferah ve aydınlık bir dükkan hem elektrikten tasarruf yapmanızı sağlayacak hem de yaptığınız eczane dekorasyonunu ön plana çıkacaraktır. Zemin konusuna gelecek olursak granit seramik kullanır. Dükkanınızın daha ferah görünmesini sağlayacaktır.

  • İlaç Yapma bankosu; İlaç yapmaya ayrılmış bankonun üzeri, cam, fayans veya mermer olacaktır. Hassas, santigram veya kiloluk teraziler, ayarları bozulmayacak şekilde banko üzerinde veya ayrı özel masada bulundurulacaktır.
  •   Laboratuvar kısmı; İlaç yapmaya ayrılan laboratuvar kısmında, majistral ilaç hazırlanmasında kullanılan kimyevi maddeler, galenik preparatlar ve droglar, cam şişelerde; ışıktan bozulabilecek maddeler ise, renkli şişelerde ayrı bir dolapta bulundurulacaktır.
  •   Zehirli maddelere ait dolaplar; Bütün zehirli maddeler, Kodekse göre ayrılarak, ayrı dolaplarda bulundurulacaktır. Dolaplardan birisinin kapağı kırmızı boyalı olacak ve üzerine “şiddetli zehirler” diğeri ise yeşil renkte boyanacak ve üzerine “ayrı bulundurulacak zehirler” ibaresi yazılacaktır. Bu dolapların her zaman kilitli bulundurulması ve anahtarının eczane mesul müdüründe bulunması zorunludur. Bu dolaplara konulacak zehirlerin cinsine göre içersine konulacak ilaç şişelerinin üzerine kırmızı veya yeşil etiketlere isimleri yazılacak, ayrıca “şiddetli zehir” veya “ayrı bulundurulacak zehir” ibaresi yazılı bandroller yapıştırılacaktır. Kırmızı reçeteye tabi ilaçlar çelik kasada saklanacaktır.

İlaç yapma bankosu tezgahının üzerinde duvara sabitlenmiş ve kapakları kırmızı, yeşil olan iki adet kilitli dolap kullanıma uygun olacaktır. Kasa için tercihe göre duvara gömme bir kasa hem daha güvenli olabilir ve hem de alan kazandırır.

  • Eczane levhası; Eczanelerin görülebilir cephelerinden en az birine, eczanenin adını gösterir ışıklı veya ışıksız levha konulur. Ayrıca eczanenin sahip ve mesul müdürünün adı ve soyadı, rahatça okunabilecek şekilde vitrin camına yazılır. E logosu; Eczanelerin dış cephesine, asgarî ve azamî ebatları ile renkleri Türk Eczacıları Birliğince belirlendikten sonra Sağlık Bakanlığınca uygun görülecek standartlarda, iki cepheden kolayca görülecek yükseklikte, görüntü kirliliğine ve haksız rekabete yol açmayacak, çevreyi rahatsız etmeyecek, reklam izlenimi oluşturmayacak özellikte olmak kaydıyla “E” logolu ışıklı levha konulur.

Bir eczanenin levhası olmazsa olmazıdır. Günümüzde ışıklı, figürlü vb. şekillerde karşımıza çıkabilen bu levha tasarlanırken renkleriyle bütünleşmeli ve müşterilerinize vermek istediğiniz bilgileri kolayca gösterebilmeli, dükkanın çekiciliğini ön planda tutmalıdır.

  •   Nöbetçi eczane levhası; Eczaneler, kapalı olsalar dahi, nöbetçi eczaneleri gösteren ışıklandırılmış bir levha asmak zorundadırlar. Ayrıca, nöbetlerde içerdekileri uyarmak için, eczane kapılarına zil düzeni kurulması zorunludur.

Nöbetçi eczane levhasının yeri size kolaylık sağlaması açından çok önemlidir. Bu yüzden erişimi kolay bir yere konması uygun olacaktır. Mümkünse aydınlatmalı olması eczanenizin keşfedilip müşteri talebinin artmasını sağlayabilir. Işıklı levhalar sayesinde özellikle led ışık kullanılanlarda insanlar eczanenizi çok uzaktan farkedebilirler.

Kaynakça:
http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/20368.html

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.