Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Efekt boyalar ile sıra dışı duvarlar

20 Nisan 2012 3.251 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyon trendlerinde son yıllarda özellikle prestijli mekanlar oluşturmak için kullanılan efekt boyalar, ilk bakışta profesyonellik gerektiren uygulamalar gibi görünse de aslında her insan tarafından kolay bir şekilde yapılabilir. Sedef efekt boyalarının popüler hale gelmesiyle birlikte birçok insanın dikkatini bu yöne vermesi, özellikle yaratıcı mekanlar oluşturmak için kullanılan efekt boyaların da hemen hemen tüm markalar tarafından üretilmesine neden oldu. Önceden az da olsa boya tecrübeniz varsa birkaç denemeden sonra sizler de evinizin duvarlarına efekt boyalar uygulayabilir ve farklı bir şıklığa bizzat imza atabilirsiniz.

İlk olarak duvara bir astar boyası uygulamanız gerektiğinden, bu iş için ideal olan su bazlı silikon boya ve bir adet kısa tüylü duvar rulosu edinmeniz gerekir. Kısa tüylü rulo ile 2 kat astar uygulamanız efekt boyasının etkisinin çok daha belirgin olmasını sağlayacaktır. Bunun için ilk kat astarı uyguladıktan sonra en az 2 saat su bazlı silikon boyanın kurumasını bekleyin ve daha sonra 2. kata geçin. Yine 2 saat kadar su bazlı silikon boyanın tamamen kurumasını bekledikten sonra astar için kullandığınız kısa tüylü duvar rulosu ile efekt boyasını uygulamaya geçin ve ilk aşamada yalnızca bir kat boya uygulayın.

İlk kat uygulama efekt boyalarının vereceği etkinin belirlenmesindeki en önemli aşama olduğundan, hızlı ve dikkatli bir şekilde çalışmanız gerekir. İlk kat boyayı duvarınıza uyguladıktan sonra efekt boyasının kurumasını beklemeden doğrudan boya için kullandığınız kısa tüylü ruloyu “tekrar boyaya batırmadan” duvar üzerinde gezdirin. Boş boya olarak bilinen bu uygulama ile duvar yüzeyinde oluşacak etkinin derinliğini belirleyeceğinizden, mümkün olduğunca hızlı olmaya çalışın. Ayrıca boya kurumadan efekt uygulamasını yapmak için küçük alanlarda çalışmanız ve bir bölüm bittikten sonra diğer kısma geçmenizde de yarar var.

Baskı aparatları kullanarak farklı görseller oluşturmak istiyorsanız, efekt boyasının fazlasını sünger ruloya emdirdikten sonra baskıyı uygulamalısınız. Efekt boyasının uygulandığı duvar yüzeyine birkaç saniye boyunca bastıracağınız baskı aparatıyla, arzu ettiğiniz farklı ve çok şık görünen efektler oluşturabilirsiniz. Bu tür uygulamalarda “sedef  boya” kullanmanız, bu tür boyalar çok kolay silinebildiğinden ve kokusuz olduğundan işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Son olarak, piyasada genellikle 2,5 litrelik kutularda satılan sedef boyalar ile 40 mt²’lik bir duvarı “tek kat” boyayabileceğinizi de unutmayın.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.