Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Elektronik eşyalarda tozlanma sorunu

25 Mart 2012 3.018 kez okundu Yorum yapılmamış

Modern teknolojinin insan hayatına sunduğu büyük yenilikler, evlerde de elektronik ürünlerin her geçen gün biraz daha fazla tercih edilmesine neden oluyor. Bilgisayar monitörleri ve LCD televizyonlar artık her ev için standart elektronik cihazlar haline geldiğinden, bir zaman sonra bu ürünlerin bakımına da özen gösterilmesi gerektiği fark ediliyor. Kısa süre içerisinde tozlanan ve kötü bir görünüme neden olan bu tür elektronik cihazlar, evinizin dekorasyonu için de büyük bir eksi anlamına geliyor. Elektronik eşyaların en büyük düşmanlarından biri olan toz ve akar, bu eşyaların temizliğinin yapılmasında bir takım uygun malzemelerin kullanılması gerekliliğine de yol açar.

Bilgisayar kullanan insanların öncelikle monitörlerden çok daha fazla tozun, bilgisayar kasasının içinde olduğunu bilmesi gerekir. Tam bir toz kaynağı olarak nitelendirilebilecek bilgisayar kasaları, soğutma sorunu nedeniyle var olan çoklu fan sistemi nedeniyle sürekli olarak tozlanır. Bilgisayar donanımına da zarar veren bu tozlanma, aynı zamanda evin temizlenmesine rağmen kısa sürede tekrar tozlanmasına ve mekanın görünümünün negatif etki yaratmasına neden olur. Bilgisayar kasanızın içini ayda bir defa temizlemeniz monitör yüzeyinde de oluşan tozların büyük oranda azalmasını ve bilgisayarınız için ideal bir bakım yapılmasını sağlar.

Evlerde giderek daha da yaygın kullanılan bir diğer elektronik eşya olan LCD ekran televizyonlar, her ne kadar çok kaliteli bir görüntü imkanı sunsa da yapıları gereği oldukça hassas cihazlardır. Tozlanma nedeniyle LCD ekran televizyonunuzda birçok teknik sorun yaşayabileceğinizden, temizlik ve bakım sürecinin dikkatli bir şekilde yapıldığından emin olunması gerekir. LCD ekran televizyonların tüm yüzeyleri için özel olarak üretilmiş temizlik ürünleri ve bezleri bulunmakla birlikte, yeni teknoloji ürünü temizlik malzemeleri statik yüklenmeyi asgariye indirerek tozlanmayı büyük oranda azaltmaktadır. Ancak unutulmaması gereken; insanlar olarak bizim dahi statik yükle donatıldığımız ve bu cihazlarda ne kadar uğraşılsa da elektriğe bağlı olarak oluşan tozlanmanın yaşanacağıdır. Toz sorununun üstesinden gelerek, elektronik cihazlarınız çok daha verimli ve uzun süreli bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.