Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Banyo

Engelli tuvalet ölçüleri

5 Ocak 2012 10.441 kez okundu Yorum yapılmamış

Toplumumuzda her ne kadar farkında olunmasa da, oldukça fazla oranda bedensel engelli insan bulunmaktadır ve bu insanların da herkes gibi tuvalet ve banyo ihtiyacı vardır. Yeni düzenlemeler ile her 1000mt²’yi aşan yapılarda en az bir tane kadın ve erkek tuvaleti bulunmak zorundadır. Ancak bu tuvaletlerin tekerlekli sandalye kullanan insanların ihtiyaçları düşünülerek tasarlanması gerekmektedir. Böylece rahat bir şekilde kullanılabilen tuvaletler, engelli insanlara kullanım kolaylığı sağlayabilecektir.

Engelliler için tuvalet tasarımına başlarken ilk düşünülmesi gereken sadece insanı değil, beraberinde kullandığı tekerlekli sandalye ve kol değneği gibi eşyalarında düşünülmesidir. Bu nedenle engelli tuvaletlerinin kapı genişli, tam olarak açıldığında en az 85 cm olmalıdır. Böylece tuvaleti kullanmak isteyen kişinin tekerlekli sandalyesinden inmesi gerekmeyecektir. Ayrıca tuvalet kapılarının dışarıya doğru açılması ya da sürgülü olması, engelli insanların rahat bir şekilde içeriye girmesini sağlayacaktır. Engelli tuvaletlerinin kapılarının genişliği kadar kapı kollarının da doğru bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. Tekerlekli sandalye kullanan insanların oturduğu yerden erişebileceği kadar alçak olması gereken kapı kollarının ayrıca kapıdan en az 10 cm uzaklıkla olması gerekmektedir. Kapı kollarının yerden yüksekliği için belirlenen ideal yükseklik; yerden 100 cm’dir. Ayrıca kapı menteşelerinin kapının kolaylıkla açılıp kapanmasını sağlayacak şekilde takılması da oldukça önemlidir.

Engelli tuvaleti tasarlarken düşünülmesi gereken 2. önemli konu da tuvalet kabinlerinin büyüklüğüdür. Kabin tasarımda öncelikli düşünülecek engelli insan grubu, tekerlekli sandalye kullananlardır. Tekerlekli sandalye kullanan bir insanın zorlanmadan kullanabileceği en küçük tuvalet kabinin, 150 x 150 cm olması gerekmektir. Ancak bu ölçünün asgari genişlik olduğunun unutulmaması gerekir ve bu nedenle kişinin daha rahat edebilmesi için mümkün olduğunca kabinlerin daha da geniş bir şekilde tasarlanabilir. Avrupa standartlarına göre engelli insanların kullandığı tuvalet kabinlerinin 220 x 220 cm olması gerekmektedir. Tuvalet kabinlerinin geniş olması gerektiği kadar; tekerlekli sandalye kullanan bir insanın kabin önünde de rahat hareket edebileceği bir alanın olması da, dikkat edilmesi gereken bir başka husustur.

Ayrıca engelli tuvaletlerinin zeminlerinin de doğru malzeme ile döşenmesi son derece önemlidir. Birçok sağlıklı insanın dahi ıslakken kayabildiği zemin kaplama malzemeleri üzerinde, engelli olması nedeniyle sağlıklı yürüyemeyen bir insanın kaymaması düşünülemez. Bu nedenle engelli tuvaletlerinde kullanılan zemin kaplama malzemelerinin, kauçuk gibi tutunma kapasitesi yüksek maddelerden seçilmesi gerekir. Böylece engelli insanlar kaymayan zemin üzerinde daha rahat bir şekilde hareket edebilirler. Unutmayın engeller insanların vücutlarında değil, kafalarının içerisindedir.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.