Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Epoksi zemin kaplama

26 Mayıs 2013 2.825 kez okundu Yorum yapılmamış

epoksi yer kaplamaZemin kaplamasında dayanıklı bir yapıştırıcı kimyasal kullanmak beton zeminlerin çok yüksek bir mukavemet kazanmasını sağladığı için son dönemde iç mekanlardan açık alanlara oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Otoparklardan bisiklet yollarına, okullardan yükleme noktalarına, yaya yollarından fabrikalara, parklardan AVM ve marketlere oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan beton zeminlerin daha da dayanıklı hale gelmesini sağlayan epoksi zemin kaplama, uzun süreli kullanım imkanı sağlamakta ve beton yüzeyin kolay kolay da zarar görmemesine imkan sağlayan bir uygulamadır. Yeni nesil beton zeminlerde zamanla çatlama ve en önemlisi de leke oluşumu gibi problemler olduğu için kimyasal kaplama uygulamaları yani epoksi kullanımı tercih edilmektedir. Betonun gözenekli yapısı su, yağ ve ince zerreciklerin zemin yüzeyinin arasına dolarak zamanla lekelenmeye sebep olabilir. Bu tür yabancı madde birikmeleri ayrıca betonun mukavemetinin de azalmasına sebep olduğu için epoksi zemin kaplama kullanmak birçok uygulamada zorunluluk haline gelmektedir.

epoksi kaplamaTuz  ve nemin betonun içine işlememesini sağlayan epoksi, beton zeminlerin bakımının da kolayca yapılmasını sağlamaktadır. Zeminin pürüzsüz bir yapı kazanmasını ve alt kısımdaki beton uygulamanın dış ortamla etkileşiminin tamamen engellenmesini sağlayan epoksi kaplama ile bakım maliyetleri de bir problem olmaktan çıkar. Beton yüzeylerde oluşan küçük kılcal çatlaklar dahi zamanla derinleşerek zeminin deforme olmasına sebep olurken, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da epoksi zemin kaplamaları sorun etkin bir çözüm sunmaktadır. Beton yüzeylerinde çizilmelere karşı çok daha dayanıklı hale gelmesine yardımcı olan bu kimyasal uygulamanın bilinen en yaygın alternatifi ise latekstir. Lateks zemin kaplamaları özellikle rampalarda yüksek tutunma imkanı sunduğu için tercih edilse de, çabuk yıpranmaları birkaç yılda bir zemin uygulamasının tekrarlanmasına sebep olur. Ancak epoksi zemin kaplamalarında kısa dönemde herhangi bir bakım yapılması gerekmemekte, bazı firmalar uygulama kalitesine güvenen 15 yıl gibi uzunca bir süre garanti dahi verebilmektedir.

epoksi zemin kaplamaYoğun insan ve yaya trafiğinin olduğu hemen her mekanda kullanılan beton zemin kaplamalarının yüksek mukavemet kazanarak dış ortamlardan etkilenmemesini sağlayan epoksi kaplamaların bir nevi uzun vadeli yatırım olarak düşünülmesi ve uygulama fiyatlarının da bu şekilde değerlendirilmesi gerekir. Çıplak haldeki betonla kıyaslanmayacak kadar yüksek dayanıklılık kazanan epoksi kaplamalı betonlar, poliüretandan vinile kadar pek çok alternatife nazaran daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. 10 yıldan uzun bir süre boyunca zemine herhangi bir bakım yapılmadığı halde yapısal bir sorun yaşanmayacağı düşünülürse, uzun vadede epoksi zemin kaplamalarının çok daha ekonomik olduğu da anlaşılmış olur.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.