Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Erkek çocuk odası nasıl olmalı?

19 Mart 2013 2.815 kez okundu Yorum yapılmamış

Erkek çocuk için oda düzenlemesi yapmanın altın kuralı, kendi beğenilerini dile getirebilecek yaşta olan erkek çocuklarının fikirlerinin alınmasıdır. Tamamen anne babanın karar verdiği bir çocuk odasında erkek çocuklarının rahat etmesi ve keyifli zaman geçirmesi çok daha zor olacaktır. Bu nedenle çocuğun kısa süre içinde büyüyerek daha da farklı ihtiyaçlara sahip olacağı ve çocuk dahi olsa odanın sahibinin de bir “birey” olduğu unutulmamalı, dekorasyona başlarken fikir alışverişi yapılmalıdır. Erkek çocuk odası takımları arasında oldukça farklı modeller bulunmakta ve gelişen mobilya endüstrisi sayesinde teknolojinin kullanıldığı üretim bantlarından çıkan pek çok akıllı ürün sunulmaktadır. Dayanıklılık ve emniyetli kullanım sunan takımlar ise her zaman tercih sebebi olmalıdır. Çocuk odası takımları seçerken işlevsellik ve fazladan depolama imkanı sunan modellerin seçilmesi de yararlı olacaktır.

Gün geçtikçe ihtiyaçları artan çocukların kullanacağı odaların pratik bir kullanıma sahip olması gerekir. Ayrıca evin en dağınık odası olacağı en baştan belli olan erkek çocuk odalarında mümkün olduğunca fazla depolama alanı kullanılmalıdır. Çocuğun eşyalarının tamamından fazlasını da alabilecek kadar depolama alanına sahip olan mobilya takımları, bu konuda en ideal tercihlerden biri olacaktır. Çocuğun küçük yaşlardan itibaren kendi eşyalarını toplama alışkanlığı kazanması için çocuk odası dolaplarının yetişkinler kadar çocukların kullanımı için de uygun bir tasarıma sahip olmasına da dikkat edilmelidir. Çocuğun kendisini rahat hissedeceği bir oda hazırlamak için muhakkak çocuğun fikrinin de alınması gerekir. Her ebeveyn çocuğunun davranışlarını, ilgisi olan alanları ve zevklerini bildiğinden oda hazırlığında da çocukla dialog halinde olarak her iki tarafı da memnun edecek tasarımı rahatlıkla bulabilir.

“Yaşa göre tercih yapmak”, erkek çocuğu için şık, rahat, güvenli ve işlevsel bir oda hazırlamak isteyen tüm anne babaların dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Çocuklar çok hızlı büyüdüğü için biraz tasarruf biraz da uğraşmamak adına genç odalarının tercih edilmesi, erkek çocuklarının odadaki eşyaları kullanırken zorlanmasına neden olabilir. Dolap kapaklarına dahi zor ulaşan bir çocuğun ilerleyen yaşlarda odasını toplama gibi bir alışkanlığa sahip olmamasına şaşırmamak gerekir. Aynı şekilde yatağına yatmak için dahi “tırmanması” gereken bir erkek çocuğunun ergenlik döneminde yatağını toplamaması oldukça normaldir. Bu nedenle erkek çocuklar için oda hazırlığı yaparken 10 yıl sonrasını değil, çocuğun bugünkü ihtiyaçları göz önüne alınmalıdır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.