Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Estetik cam mozaikler

1 Mart 2012 4.525 kez okundu Yorum yapılmamış

Duvar ve zemin kaplaması olarak kullanılan cam mozaikler, son derece estetik bir görünüm sunarak ev ve işyerlerinden farklı bir ambiyans yaratılmasını sağlar. Küçük cam parçalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve arkası genellikle file ya da kağıt kaplı olan cam mozaikler, zemin ve duvarlara parçalar halinde yapıştırılarak oldukça pratik bir şekilde kullanıma hazır hale getirilir.

Cam mozaikler nerede kullanılır?

Kolay uygulanmasına rağmen dekoratif açıdan son derece estetik bir şıklık yakalanmasını sağlayan cam moziklerin kullanım alanları da son derece geniştir. Cam mozaikler evlerde yaygın olarak banyo ve mutfakların zemin kaplamalarında kullanıldığı gibi, mutfaklarda tezgah kaplama malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Özellikle mutfak tezgahlarında kullanıldığında tüm mutfağın havasını baştan aşağı değiştiren cam mozikler, oldukça şık bir mutfak dekorasyonuna sahip olmanızı sağlayacaktır.

Cam mozaikler nasıl uygulanır?

Cam parçalarının file ya da kağıt yüzeylere yapıştırılmasıyla kullanıma sunulan cam mozaikler, arka bölümdeki file yapı nedeniyle son derece esnek ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Cam mozaiklerin bu esnek dokusu hemen hemen her alana kolaylıkla uyum sağlamalarına imkan tanıdığı gibi, ayrıca normal bir makas ile rahatça kesilerek uygulanacak yüzeye uyumlu hale getirilmelerine olanak tanır. Köşe kısımlara uygulanması çok kolay olduğu için estetik görünümün bozulmamasını ve bütünlük hissinin korunmasını sağlayan cam mozaik kaplamalar, birçok şirket tarafından yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

  • İnce taraklı bir mala yardımıyla esnek fayans yapıştırıcısı dikkatlice ve eşit oranda duvara ya da doğrudan cam mozaiklerin arkasına sürülür.
  • Yapıştırıcı sürüldükten sonra uygulanayacak yüzeye düzgün bir şekilde ve eşit aralıklarla yapıştırılır.
  • Yapıştırılma işleminin ardından yerçekimi etkisiyle mozaiklerin kaymaması için hafif bir şekilde üzerine birkaç saniye boyunca baskı uygulanır.
  • Yapıştırıcının kuruması beklenirken bir kabın içerisinde derz dolgusu hazırlanır ve cam mozaiklerin üzerine derz malası yardımıyla ince bir tabaka halinde sürülür.
  • Mozaiklerin üzeri derz ile kaplandıktan sonra beklemeden hızlı bir şekilde ıslak bir sünger ile mozaiklerin üzeri temizlenir ve kuru bir bez ile nemi alınır.
  • Silme işleminin ardından eğer mutfak tezgahı kaplandıysa mozaiklerin üzerine 5-6 saat ağır bir şey konulmaması gerekir.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.