Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Etnik aksesuarlarla mistik dekorasyon

2 Mayıs 2012 3.501 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyon akımlarında son yıllarda öne çıkan doğallık konsepti ile birlikte popülerliği artan etnik aksesuarlar, mistik bir havaya sahip olan mekanların baştan aşağı farklı görünmesini sağlıyor. Mekan dekorasyonunda her zaman büyük önemi olan aksesuarlar, tasarım konseptinin bütünlük kazanmasını sağlamaktadır. Etnik temalarla süslenmiş tablo, biblo, mask gibi aksesuarların moda haline gelmesiyle birlikte evlerde farklı dekorasyon akımları hakim olurken, yöresel temalı aksesuarlarda bu konsept içerisinde kendine oldukça geniş bir yer buluyor.

Dekorasyon açısında etnik temalı eşyalar çoğu insanın sandığının aksine illa da Afrika kökenli olmak zorunda değil. Anadolu coğrafyasının binlerce yıllık tarihinde sayısız etnik köken bulunduğundan, birçok yöresel motifle süslenmiş aksesuarlarla da oldukça trend bir mekan yaratmanız mümkün. Bu tür etnik aksesuarların kullanımı ile ev sahibinin etnik kökenine de bir gönderme yaptığından, köklerine bağlı insanlar için bu tür dekorasyonlar bir kültür yansıması anlamına da geliyor.

Birkaç sene öncesine kadar mistik dekorasyon sıra dışı kabul edilirken günümüzde birçok dekorasyon mağazasında farklı ürünler satılmaktadır. Etnik aksesuarların temel malzemesi doğal ahşap olduğundan, klasik tarzda döşenmiş birçok mekanla da oldukça uyumlu bir bütünlük oluşturabilmektedir. Bu tür aksesuarların en büyük avantajı doğrudan tüm ilgiyi üstlerine çekmek olduğundan, mekan konseptinde vurgu yapılmak istenen alanlar için de ideal çözüm olmaktadır. Genel olarak etnik aksesuarların antika değerinde olanları çoğu zaman küçük bir servet niteliğinde olduğunda, prestijli ve lüks bir dekorasyon çizgisi yakalamak isteyenlerin de giderek artan ilgisini karşılamaktadır.

Her ne kadar doğal malzemeden yapılan ve antika değeri olan etnik aksesuarlar oldukça pahalı olsa da, günümüzde farklı markaların ürettiği ürünler tam aksine oldukça makul fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Farklı boylarda üretilen aksesuarlar doğal ahşaptan imal edildiğinden küçük bütçelerle de bu ürünlere sahip olmak mümkün olduğundan, günümüzde herkes farklı çizgilere sahip mistik dekorasyon aksesuarlarını satın alabilmektedir. Ölü alan olarak nitelendirilen ve dekorasyon tasarımcılarının dahi zorlandığı alanlarda kullanılacak küçük bir etnik heykel, tüm ilginin bu bölgeye toplanmasına neden olabilir. Böylece eskiden “ölü alan” olarak nitelendirilen bölge yeni konsepte bir ilgi odağı haline gelerek, mistik dekorasyonunuz ile misafirlerinizin beğenisini kazanmanızı dahi sağlayabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.