Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Etnik kilimler ve eviniz

23 Ekim 2011 5.222 kez okundu Yorum yapılmamış

Dışarıdan gelip, evimize ayak bastığımızda evlerin derli toplu, ferah, aydınlık ve sıcacık olarak sanki hoş geldin der gibi bizi karşılayan hali kimin hoşuna gitmez ki? Kim mutlu olmaz ki? Evlerimizin güzel ve sıcak gelmesinin nedeninin evden yayılarak burnumuza gelen yemek kokularıdır öncelikle. Diğeri ise evin tasarımı, dekorudur. Kapıdan girer girmez sıcacık bir kilim veya halıya basmak hem fizyolojik hem de psikolojik olarak rahatlatır insanı.

Kilimler özellikle genellikle etnik desen ve renklerle dokunmuş olunca bir başka güzel gösterirler oldukları yeri. Geometrik desenler, çiçek desenleri, kuş desenleri ile çok çeşitlidir. Hemen hemen çoğu ülkenin kendine özgü kilim renkleri ve kilim desenleri vardır. Hindistan’dan bir arkadaşınızın getirdiği kilimle Sivas’ta dokunan bir kilimi yan yana getirin bakalım. Kim bilir hangi farkları bulacaksınız. Kilimler salonumun dekoruna uymuyor diyebilirsiniz. Salonda değil de antrede, holde, oturma odasında bu etnik hoşluğu, güzelliği yaşayabilirsiniz. Kilimleriyle ünlü birkaç ülkeyi şöyle sıralayabilirim. Meksika, Hindistan, İran, Afganistan.

Aklınızda bulunsun kilimlerin bitkilerden yapılan boya renklerinin canlılığı inanıyorum hayrete düşürecek. Bitki köklerinin, yapraklarının çeşitli işlemlerden geçirilerek o güzelim renklerin oluşması beni çok şaşırtmıştı doğrusu. Kilimi kullanmaya başladınız. Gün geldi kirlendi. Sakın ha sakın sıcak su ile yıkamayın. Sıcak su ile yıkarsanız yün ipten yapıldığı için küçücük kalıverir. Ayrıca renkler de birbirini boyar. Yere serip ılık su ve sabunla kolayca yıkanabilir.
Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.