Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Ev dekorasyonu için sedir modelleri

14 Nisan 2013 4.478 kez okundu Yorum yapılmamış

sedirOsmanlı Dönemi’ne gönderme yapan dekorasyon konseptlerinin popüler olmasıyla birlikte yeniden hatırlanan sedirler, evlerde fazla yer kaplamayan ancak mekana büyük bir artı katan basit mobilyalardır. Yaslanmak için herhangi bir arkalığı olmayan sedirlerin üzerinde yerleştirilen rahat minderler, salonlardan yatak odası dekorasyonuna birçok farklı şekilde bu estetik mobilyaların kullanılmasına imkan sağlar. Pencere önünde kahvenizi yudumlarken keyif yapmak için kullanabileceğiniz sedirler, mutfakta geçen uzun ve yorucu saatlerde işlevsel bir dinlenme alanı oluşturmanıza da yardımcı olur. Antre dekorasyonunda ayakkabı giyerken oturulacak çok yönlü bir mobilya görevi gören sedir modelleri yatak odası dekorasyonunda da görenlerin hayran kalacağı bir makyaj pufu yerine kolayca geçebilir. Her ne kadar akla ilk olarak Osmanlı dekorasyon stili geliyor olsa da sedirler; İngiliz tarzı dekorasyondan İskandinav stilinin sade görselliğine, modern dekorasyondan çağdaş mimari konseptlerinin uygulandığı işlevsel ev tasarımlarına kadar birçok farklı tarzla kullanılabilir.

Modern ev tasarımların mobilyadan ziyade aksesuar mahiyeti taşıyan özel bir görsel olarak da kullanılan sedir modelleri, şark köşesi tasarlamak isteyenler için de en pratik tercih olacaktır. Alçak pencereli mekanlarda oldukça şık görünen bir pencere önü pufu olan sedirler aynı zamanda küçük olduğu için pencere önünü kapatmaz ve mekana giren doğal ışığın kesilmesine neden olmaz. Mobilya kullanılacak kadar geniş alana sahip olmayan salon ve oturma odalarında da ölü alanın şık bir biçimde değerlendirilmesi için başvurulan sedirler, mimari açıdan kusurlu evlerde aslında hiçbir amaca hizmet etmeyen kolon ve kiriş çıkıntılarına da yerleştirilebilir.

sedir modelleriÇarpık kentleşmenin yoğun olarak görüldüğü büyük kentlerde plansız bir şekilde yapılan daireleri kiralayanların çok iyi bildiği gibi, ev içinde kare ya da dikdörtgen olması gereken alanlarda manasızca girinti ve çıkıntılar bulunur. Binada bir daire daha fazla olması için ya da aslında daire olmaması gereken depoların eve dönüştürülmeye çalışılması sonucunda ortaya çıkan bu tür manasız ölü alanları sedir kullanılarak hem şık hem de işlevsel bir biçimde değerlendirebilirsiniz. Evde sedir kullanmanın en güzel yanı, bu küçük ve şık mobilyaların alt bölümünün baza ya da çekmece olarak değerlendirilebilmesidir. Evde fazladan depolama alanına hiçbir kadın hayır demeyeceğinden fazla eşyaların depolanması için sedirlerin şık görselliğine başvurulabilir. Antreden salona, yatak odasından çocuk odasına evin her yerinde baza ya da çekmecesi kullanılan şık bir depolama alanı haline dönüşen sedirler ile bir taşla iki kuş vurulabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.