Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aydınlatma

Ev dekorasyonunda avize seçimi

8 Ağustos 2012 4.980 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev dekorasyonunda en önemli tamamlayıcı unsur avize seçimidir. Aksesuarlar arasında etkileyici olan avizeler dekorasyonda tamamlayıcı etkiyi oluştururlar. Bu nedenle tarzınıza ve dekora uygun avize seçimi önemlidir. Pek çok çeşidi olan avizeler için seçim yaparak en uygununu belirlemek kolay değildir. Çok fazla alternatif arasından hangisini seçmeniz gerektiği konusunda birkaç püf noktası verelim istedik,

Öncelikle avizeyi kullanacağınız odanın metrekaresi çok önemlidir.  Mekanlar da ışığın çok ya da az olması sorun yaratacaktır. Bu nedenle ışığın homojen ve gözü yormayacak şekilde olması gerekmektedir. Alan çok büyükse iki adet orta boy avize kullanabilirsiniz. Sarkıtlı ve büyük objeleri olan avizeler genelde büyük alanlarda kullanılmalı ve klasik dekorasyonlarda tercih edilmelidir. Tavan sınırında ve spotlar genelde küçük alanlarda kullanılıyorsa iyi sonuçlar ortaya çıkar. Avize seçimi yaparken, dekorasyonunuza göre seçim yapmak da önemlidir. Bu nedenle klasik bir tarzınız varsa, klasik ve taşlı camlı sarkıtlar kullanılabilir. Modern tasarımlı bir evde pek çok lambanın bir araya gelmesi ile oluşan tasarım aydınlatmalar kullanılabilir. Son zamanların trendi olan vintage ve retro stil uygulaması olan dekorasyonlarda klasik kristal avizeler ortama çok iyi uyum sağlayabilir. Avize seçimi yaparken, tavan boyunuz yüksek ise sarkıtlı avizeler tavan boyu alçaksa tavana yakın aydınlatmalar kullanmak daha iyi olacaktır. Sarkıt avizeler, ortamları daraltır ve tavan boyunu alçaltır bu nedenle tavan yüksekliği ve metrekare önemlidir. Hollerde avize seçimlerinde önemli olan mümkün olduğunca aydınlık ortamlar yaratmaktır. Kapı girişindeki aydınlık, dostlarınız ve sizi karşılarken önemlidir.  Bu nedenle camdan yapılmış sarkıtlı avizeler hol ve antrelerde çok şık etkiler yaratır. Cam ışığı yansıttığından prizmalar oluşturacak ve ortama şıklık verecektir.

Avize seçimlerinde dekorasyon tarzınıza göre hareket etmek ve metrekarenize göre seçim yapmak önemlidir. Spot aydınlatmaların ve farklı tasarımların oluşturduğu formlarda avize seçimi yaparken uyumu mutlaka göz önünde bulundurun.

 

 

.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.