Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar, Duvar

Ev dekorasyonunda ayna kullanımı

11 Mart 2012 4.550 kez okundu Yorum yapılmamış

Evlerin vazgeçilmez aksesuarları aynalar dekorasyonda farklılık yaratması ve bulunduğu ortama  ferahlık ve ışıltı sağlaması nedeniyle kullanılıyor. Sümerleden günümüze kadar gelişerek gelen aynalar basit haliyle sümerler tarafından camın yansıması olarak hayata girerken Venedikliler gerçek sırlı aynayı yapmışlar. Osmanlı döneminde dekorasyonda en çok kullanılan Venedik aynaları ve Venedik aynaları  zaman içerisinde  klasik aynaları oluşturarak yaygınlaştı.

Ahşap çerçeve üzerine yerleştirilen aynaların çerçeveleri altın ve gümüş varaklar ile işlenerek varak aynalar oluştu. 19. Yüzyılda el işçiliği ile yapılan Venedik aynalar günümüzde antika meraklıları tarafından alınıp satılıyor. Varak aynalar popülerliğin hep koruyor. Fakat gümüş ve altın varaklar yerine dore veya lame renkli boyalar kullanılarak imitasyon aynalar oluşuyor.

Özellikle evlerin salonlarında kullanılan varak aynalar ayna rengine uygun taşlı avizeler kullanılarak çarpıcılık sağlanıyor. Ayna özellikli dar alanları geniş gösterdiği için evlerin dar alanlarında da kullanım alanı buluyor.

Ayrıca Feng Shui tarzı ev dekore edildiğinde aynanın bolluk ve bereket sağladığı düşüncesi ile mutfaklarda da kullanıldığını görmek mümkün oluyor.  Yine Feng Shui tarzı ev dekorasyonunda aynanın güzellikleri yansıtmasını sağlamalı anlayışı ile duvarları süsleyen tabloların karşısına konularak tabloları yansıtması sağlanıyor.

Çerçeveleri deri kaplı büyük aynaların yanı sıra klasik aynadan hoşlanmayan ve modern tarzda ev dekore edenler de düşünülerek çerçevesiz aynalar üretiliyor. Çerçevesiz aynalar çeşitli formlarda kesilerek hareketlendiriliyor.

Aynaların uzun ömürlü olması ise deterjan kullanmadan sadece su ile ıslatılmış nemli ve yumuşak toz bezi ile silinerek, temizlikleri yapılıyor. Ayrıca banyo gibi nemli alanlarda bulunan aynaların buharlaşan yüzeyleri saç kurutma makinaları ile kurutularak buhar birkaç saniyede gideriliyor.

Birsen

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.