Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Ev dekorasyonunda desen kullanımı

7 Şubat 2013 1.963 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev dekorasyonuna sıcak bir atmosfer kazandırmanın en ideal yolu olan desenler, doğru kullanıldığında yüksek yaşam enerjisiyle evlerin beğeni toplayan bir atmosfer kazanmasını sağlar. Farklı desenlerin bir arada kullanılması daha riskli bir tercih olarak görüldüğünde genellikle salon ve oturma odası dekorasyonunda tek dip desen uygulamaları tercih edilir. Mekandaki genel tasarım bütünlüğü ile tezat oluşturmayacak ancak baskın tonlarıyla tek başına da algı objesi olmayacak bir desen tercihi yapmak her zaman kolay olmayabilir. Doğru renk karışımını kullanılması için mekanda hakim olan renklerin en açık veya en koyu tonlarını tercih etmek oldukça pratik bir çözüm olacaktır. Bilinçsizce yalnızca desen kullanmak için yapılan uygulamalar mekanda ciddi bir renk karmaşası oluşmasına neden olarak göz yorucu bir tasarım oluşmasını sağlayacaktır. Ev dekorasyonunda benimsenen tarz da büyük oranda desen tercihi etkileyecektir. Ayrıca renkler kadar “desen yoğunluğu” da dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri, belki de en önemlisidir.

Duvar kağıtlarından perdelere, koltuk kaplamalarından kanepelere, masa örtülerinden halılara, güneşliklerden aksesuarlara ev dekorasyonunun her yerinde desenlerin sıcak etkisinden yararlanılabilir. Farklı ölçüdeki desenler daha uyumlu bir görsellik sunacağından mekanda bulunan diğer eşyaların üzerindeki desenlerin büyüklüğünün ve yoğunluğunun dikkate alınması gerekir. Aynı boyutlarda ve aynı desen yoğunluğuna sahip olan bir odada tüm renkler birbirine karışacak ve karmakarışık renkler sebebiyle gözün çok çabuk yorulmasına neden olacaktır. Ayrıca “epilepsi” ve migren hastalarının yoğun desenlerden etkilenebilmesi de mümkündür. Koltuk takımlarının kaplamalarında iri desenler varsa perdelerinizde nispeten daha küçük desenlerin yer aldığı ve desen yoğunluğu düşük kumaşları tercih etmeniz daha olumlu bir etki yaratacaktır. Benzer şekilde duvar kağıdı seçerken de mekandaki diğer eşyalar göz önüne alınmalı ve aynı desen yoğunluğuna sahip olan modellerden uzak durulmalıdır.

Bir odada birden fazla eşyada desen kullanımını söz konusu ise tüm eşyaların desen yoğunluğunun birbirinden farklı olması beklenir. Ancak unutulmamalıdır ki, her eşyanın desenli olması halinde desen yoğunluğuna ve renklere ne kadar dikkat edilirse edilsin mekanda göz yorucu bir etki oluşması da kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle desenli obje kullanımının asgari seviye tutulması ve nötr renklerin de mekana katılarak etkinin yumuşatılmasına dikkat etmek gerekir. Tüm yüzeyleri desenli kumaşlar, duvar kağıtları ve perdelerle kaplamaktansa odada düz yüzeylere de yer vermeyi ihmal etmeyin. Koltuk, halı ve perdelerde desen kullandıysanız odadaki bir duvarda tek bir nötr renk kullanın ki desenlerin mekandaki göz yoran etkisi hafiflesin. Gözün dinlenmesi açısından desenlerin nötr yüzeylerle bir arada kullanılması gerekir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.