Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Ev dekorasyonunda heykel kullanımı

21 Aralık 2012 3.056 kez okundu Yorum yapılmamış

Sanat eseri değeri taşıdığı için iç mekanda son derece kuvvetli bir etkiye sahip olan heykeller sadece birkaç yıl öncesinin trendleri arasında değil, binlerce yıllık insanlık tarihinin ilk zamanlarından beri ev dekorasyonunda kullanılan öğelerdir. Son yıllarda öne çıkan “fonksiyonel ve sanatsal dekoratif yaklaşım” sayesinde ev dekorasyonunda daha fazla öne çıkan heykeller evin her alanında kullanılabilir. Ülkemizde heykel kullanımı denince genellikle akla ilk olarak bahçeler gelse de, iç mekanda da heykellerin yarattığı derinlikten faydalanılabilir ve mekan tasarımına oldukça büyük bir artı katılabilir. Ev dekorasyonunda kaliteye ve gösterişe önem verenler için sanatsal bir etki yaratılmasını sağlayan heykeller, birçok farklı maddeden yapılabildiğinden doku uyumu konusunda da hiçbir sorun yaşanmadan her evde kullanılabilir.

Kalay, paslanmaz çelik, alüminyum ve bakır gibi maddelerden yapılan heykeller özellikle modern dekorasyon tarzının benimsendiği salonlarda “lüks” bir etki oluşmasını sağlarken; seramik ve kil heykeller de doğallık konseptinin benimsendiği dekorasyon stilleriyle ahenkli bir uyum yakalayabilir. Son derece geniş bir perspektif sunan heykellerin ev dekorasyonu için aksesuar seçimindeki en ilgi çeken öğeler olduğu da söylenebilir. Mekanda doğrudan algı odağına yerleşen heykellerin görsel etkisini daha da arttırmak için aydınlatma sistemlerinden yardım alınması da mümkün. Doğrudan heykelin aydınlatılmasını sağlayan spot uygulamaları yaygın olarak tercih edilirken, heykelin bulunduğu alanın geniş bir çerçevede fon yaratarak aydınlatmasını sağlayan arka plan ışıklandırmaları da oldukça kuvvetli bir etki yaratacaktır.

Ev için aksesuar arayışında çıkmaza girenler için kurtarıcı niteliği taşıyan heykeller belirli bir figüre sahip olmak zorunda değildir. Modern mimariye göz kırpan çağdaş sanat yorumlarıyla harmanlanmış bir anlayış ile yapılan heykeller de ev dekorasyonda farklı ve daha da önemlisi “karakter sahibi” bir çizgi oluşmasını sağlayabilir. Krom kaplama heykellerin de parlak yüzeyler ile doğrudan ışık saçtığı düşünülürse, loş kaldığı için kasvetli görünen salonlar için de en doğru aksesuar seçimlerinden biri heykel olabilir. Ev dekorasyonunda “seçiçi” olanlar için oldukça görkemli tasarımlar olduğu gibi doğal ahşaptan yapılan ve gerçekten de evin havasına ayrı bir samimiyet katan heykel modelleri de mevcut. Bu aşamada ne tarz bir heykel seçeceğiniz ise tamamen sizin zevkinize kalmış durumda.

Ev dekorasyonunda sade bir stil tercih etmek isterken çok yalın ve boş bir atmosferle karşı karşıya kalanlar için de oldukça uygun olan heykeller, boş alan algının kırılmasını sağlayacaktır. Salon ve oturma odasında boş kalan yerlerin nasıl değerlendirileceği sorusuna da cevap veren heykeller, aynı zamanda antrelerde de oldukça başarılı sonuçlar yaratabilir. Evin girişi olduğu için ev dekorasyonuyla ilgili ilk izlenimin oluştuğu antrelerde heykel kullanarak evinize gelen misafirlerin beğenisi, ilk adımdan itibaren kazanabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.