Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Ev dekorasyonunda sadelik akımı

18 Temmuz 2012 4.091 kez okundu Yorum yapılmamış

Sade bir ev dekorasyonunun karşısında duran ilk etken, modern topluma dahil olan insanların lüks anlayışıdır. Lüks ile abartının eşanlamlı olarak algılanması, ev dekorasyonunda da kaliteyi göstermek için her zaman abartıya kaçılmasına neden olur. Sade bir tasarıma imza atarken oldukça kaliteli seçenekleri kullanabilir ve mekanın son derece yalın olmasına rağmen tüm lüksü üzerinde taşımaya devam etmesini sağlayabilirsiniz. Dekorasyon trendlerini bire bir kopyalamaktansa, kendi ruhu olan ve doğrudan kişiliğinizi yansıtan dekorasyon öğelerini kullanmaya gayret gösterin. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak işlevselliğe sahip olmayan mobilyalar, masalar ve aksesuarlar ile dopdolu olan bir ev her ne kadar lüks çizgisini yansıtsa da, “ev” kelimesinin kavramsal bütünlüğüne ters düşecektir.

Ev dekorasyonunda sadeleşmeye gitmek ilk aşamada neredeyse herkes tarafından “basit bir tasarım” yapma ve sıradan bir görünüş manasına gelir. Aslında size sınırsız konfor sunan, pratik bir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ve renkleri ile size dinginlik verecek bir eve sahip olmak her insanın arzusudur ki “dekorasyonda sadeleşmek” de direk bu anlama gelir. Duvar, tavan ve zemin renklerinin birbirine uyumlu olmasına dikkat ederek işe başlayabilirsiniz. Beyaz tonları her ne zaman bir kurtarıcı olarak tavan ve duvar renklerinde kullanılmasına rağmen aynı durum mobilyalarda göz ardı edilir. Mobilyalarınızın duvar renklerinizin en koyu ya da en açık tonlarında olmasına dikkat ederek insanların mekanı daha sade algılamasını sağlayabilirsiniz.

Modern çizgiye sahip olan dekorasyon unsurlarında son yıllarda yaygın bir biçimde kullanılan metal aksesuarlar, mobilyalar da dahil olmak üzere tüm ev eşyalarında karşımıza çıkıyor. Trendi yakalamak adına bu tür metal aksamlı öğelerin çok fazla kullanıldığı mekanlar ister istemez sadelik çizgisinden çıkarak, doğal ışığın farklı şekilde algılanmasına neden olur. Metalin parlak duruşu ev sakinlerinin farkında dahi olmadan mekandan yorulmasına neden olacağından, ev dekorasyonunda mümkün olduğunca giderek daha da yaygın bir biçimde kullanılan doğal ahşap türevlerini seçmeye gayret gösterin. Işığın çok fazla yansıdığı mekanlar ilk bakışta “şatafatlı ve lüksü ön plana çıkartan” bir görünüm sunsa da, uzun vadede yaşam alanınızın sizi yorması anlamına gelmektedir.

Doğal içerikli ürünlerden üretilen ürünleri tercih etmeniz de evinizi sadeleştirmek manasına gelir. Yer döşemelerinden perdelere, mobilyalardan masa örtülerine ev genelinde doğal malzemeler kullanılarak yapılmış ürünleri tercih etmeniz çok daha sağlıklı ve sade görünen bir evde yaşamanızı sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.