Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Ev satın alırken

28 Mayıs 2012 1.350 kez okundu Yorum yapılmamış

Herkesin hayali kiradan kurtulup, başını sokabileceği, küçük de olsa bir ev sahibi olmaktır. Özellikle yaz mevsiminin gelmesi ve okulların tatile girmesiyle birlikte, emlak piyasasında canlanmalar başlayacaktır. Yeni evlenenler, kiradan kurtulup krediyle ev satın almak isteyenler, ellerinde avuçlarındaki her şeyi satarak yeni bir ev telaşına girecek bir dolu insan var. Peki ev satın alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Türkiye’de ki şehirleri ve emlak piyasasını, İstanbul ve diğer şehirler olarak düşünmek gerekiyor aslında. İstanbul artık büyük şehir kavramının dışına taşmaya başlamış, hatta birçok ülkeden fazla nüfusuyla, ülkeleşme yolunda giden ama bir o kadar da aksaklıklarla dolu enteresan bir şehir. Emlak piyasasının nabzı gerçekten bu şehirde atıyor ve bir çok yeni trend İstanbul’da deneniyor. İstanbul ve diğer büyük şehirlerde bir ev sahibi olmayı düşünüyor ve gerekli miktarda parayı çıkarta biliyorsanız, ilk düşünmeniz gereken şey, evle işin mesafesi. Mutlaka bu trafik keşmekeşine girmemek için, satın alacağınız evi, işinize yakın, ya da merkezlerin bir tanesine yakın olandan tercih edin. ulaşımın rahat sağlandığı, metro, tramvay, metrobüs gibi hizmetlerin eve yakın olması, hem evin değerini artıracaktır, hem de ulaşım sorunundan bıkıp, birkaç sene sonra tekrar yeni ev arama telaşına düşmemiş olursunuz.

Ev satın alırken merkeze ya da işinize yakın bir semti seçtikten sonra, binaların içerisinden çok fazla yaşlı olanı tercih etmemeye çalışın. İçine yapacağınız masrafı da göz önünde bulundurarak ve deprem bölgesi olduğumuzu da hatırlatarak, sağlam bir bina tercih etmenizi öneririz. Evi satın alırken kredi kullanmayı düşünüyorsanız eğer, en fazla 144 ay kredi demek 10 yıla kadar bir süre sonra zaten eski olan binanın, artık döküleceği manasına gelecektir.

Ev satın alırken, başımızı sokalım yeter mantığında değil, yatırım yaptığınızın bilinciyle hareket etmelisiniz.  Günün birinde bu evi satarken, 10 yıl boyunca ödediğiniz kredi ve harcamaları, kira öderseniz ne kadar harcama yapacaktınız ve bunun gibi kalemleri hesaplayarak evin satışını ve bu evin şimdi almaya değer olup olmadığını tekrar gözden geçirmelisiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.