Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Akıllı ev

Ev sineması

30 Ağustos 2009 3.634 kez okundu Yorum yapılmamış

Sinema bazılarımızda vazgeçilmez bir tutkudur. Öyle zamanlarımız olurki film izlemeden bir günümüz bile geçmez. Fakat her gün de sinemaya gidemeyiz değil mi? İşte burada devreye sinema sistemleri giriyor. Yani kendi sinemamızı kendi odamızda veya salonumuza kurabilme şansımız var. Evimizde sinema olmasının en güzel yanı da istediğimiz saatte istediğimiz filmi izleyebilme olanağı olsa gerek.

Kaliteli bir ev sinema sistemiyle filmdeki insanlar ve nesneler sanki hemen yanınızdaymışcasına film izleyebilirsiniz. Filmi izlerken sanki sizde filmin içerisindeymiş gibi filmden zevk alabilirsiniz. Dvd-r ile hayatımıza giren sinema filmleri evimize gerçek kalitesiyle geliyor artik ev sinema sistemleriyle. Bu yazımızda iste ev sinemasında kullanacağımız aletleri biraz inceleyeceğiz. Ne kadar kaliteli aletler kullanırsak, izleyeceğimiz film de o kadar kaliteli olur. Dvd-r ile başlayalım isterseniz. Günümüz teknolojisi hızla ilerliyor, gerçi artik Blu-ray oynatıcılar da çıktı fakat maddi açıdan Dvd-r’a göre biraz daha pahalı. Ama kaliteli bir dvd oynatıcısının sinema da izlediğimiz filmden kalite yönünden hiçbir farkı yoktur. Yapmanız gereken eski analog video kaydedicilerini atıp yerine kaliteli bir DVD-R ve ya Blu-ray almaktır. Tabi eğer evinizdeki bilgisayarınız bir multimedya canavarı ise işiniz biraz daha kolaylaşabilir. Sinema kalitesi %50 görüntü %50 ise sestir. Bunun için DVD playerinizin yanında bir de kaliteli 5+1 ses sistemi almanız sinema kefinizi ikiye katlayacaktır. Ses sistemlerinin de kalitesine göre fiyatları değişmektedir.

Player veya Recorder alırken ilk dikkat etmemiz gerekenler;

YUV çıkışı: YUV çıkışları sinema sistemi ile player ve ya televizyon arasındaki bağlantıyı sağlamak amacı ile kullanılır.

Dijital ses çıkışı: İzlemek için satın aldığınız DVD’ler yüksek ses kalitesine ve yüksek görüntü kalitesine sahiptir. Bu nedenle satın alacağınız playerin dijital ses çıkışı var ise filmden çok kaliteli bir ses elde edebilirsiniz. Bu da film izleme zevkini daha da arttırmaktadır.

Hata düzeltme: Bazı sistemlerde hata düzeltme fonksiyonu vardır. Bu fonksiyon ile görüntüdeki ve sesdeki bozuklukları onarmak gibi düzenlemeler yapılabilir.

Desteklenen formatlar: Her DVD player, her formatta filmi çalıştıramayabilir. Bu nedenle ne kadar kaliteli bir player alırsanız, desteklenen formatlar da o kadar fazla olacaktır. Örneğin kalitesine dikkat etmeden aldığınız bir dvd player ile dvd satıcılarından aldığınız bir filmi oynatabilirsiniz fakat bilgisayardan kaydetiginiz DIVX, MPEG4, XVID gibi formatları oynatamayabilirsiniz. Bunun için de kaliteli bir player almanız gerekmektedir. Alırken de playerinizin desteklediği formatları mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.