Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Ev tekstili trendleri

10 Ekim 2012 1.921 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev tekstilinde trend olur mu diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tasarımcıların oluşturduğu farklı çizgi ve şekilde yatak örtüleri, nevresimler bazen çizgili, bazen de çiçekli desen desen her sene yenilendi. Her sene farklı konseptler de ürünler vitrinleri daha sonra evleri şenlendirdi.

Kısa süreli ve sezonluk trendlerin sona erdiğini ve sürekliliğin değerinin anlaşılmaya başlandığının bir göstergesi. Bu durumda yeni jenerasyon tasarımcılar, unutulmuş ustalıkları araştırıyor ve geleneksel zanaatkarlık geri dönüyor. Yüksek teknolojiyi zanaatkarlıkla, eskiyi yeniyle bir araya getiriyor. Karıştır ve eşleştir dönemindeyiz. Bolca renk ve deseni kombine ederek eskiyi yeniye dönüştürüyoruz. Her şey baş aşağı oluyor, değişiyor. Tüketiciler tasarım uğruna tasarlanan ürünlerden bıktılar. Sadelik, ulaşabilirlik ve kullanımı cazip ürün arayışı başladı. Günlük kullanım için tasarlanan gündelik ürünlerin tüketiciyle ilişkisi daha güçleniyor ve kullanım süresi artıyor. Günümüzde insanlar kusursuz güzellik yerine kusurlarıyla göze çarpan ve bireyselliklerini ifade edebilecek belirgin özellikler arıyorlar. Doğanın tüm formlarını, karakteristik özelliklerini yansıtan yeni bir organik görünüm yaratılıyor. Bu nedenle, bambu, kreton, mısır pamuğu, modal, organik, pamuk, ranfors kaliteleri ile çok tercih edilmeye başlanmıştır. Doğal elyaflardan, özel liflerden oluşan bu kumaşların vücudun nefes almasını sağlamaları, yıpranmaya dayanımları, antibakteriyel olmaları, nem tutmaları nedeniyle konfor yaratmaktadırlar. Dantelli, nakışlı, vıntage, çizgili, şal desenli bu özel kumaşlardan üretilen ev tekstili hızla yatak odalarımızda, banyolarda, salonlar da yerlerini alıyorlar.

Desen ve renk anlayışlarına gelince daha doğal renkler olan beyaz, krem, gri, uçuk pembe ve maviler, hafif desenler hatta kendinden desenler çok tercih ediliyor. Eskinin hafif kreme çalan dantelleri ile işlenen örtüler, sandıklardan geriye çıkıyor ve yatakları nostaljik ve doğal etkisi ile sarıyor. Kendinden desenli doğal kumaşlardan oluşan ince dokulu, kumaşlar ise 2013 trendleridir.

Nilgün

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.