Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Ev temizliği

5 Ekim 2011 3.585 kez okundu Yorum yapılmamış

Evimizde gün aşırı yapmamız gereken rutin işlerimiz vardır. Çamaşır yıkamak, çocuk odasını düzenlemek, odaları havalandırmak, yatakları toplamak bu işlerden bazılarıdır. Sıra günlük ev temizliğine geldiğinde, hele bir de bu temizliği tek başınıza üstleniyorsanız yorucu saatler sizi bekliyor demektir. Bu sebeple ev temizliği yaparken minimum düzeyde yorulmak ve zamandan kazanmak isteyenler için, ev temizliğinin püf noktalarını araştırdık ve temizlik yaparken takip edilmesi gereken sıraya dair bir yazı hazırladık.

Ev temizliğine genel olarak salondan başlanır. Eğer ”dip bucak” diye tabir ettiğimiz detaylı bir temizlik ya da bahar temizliği yapılıyorsa öncelikle camlar silinmeli, cam silme işlemi devam ederken bir yandan da perdeler yıkanmalıdır. Bu sayede temizlik başlangıcında dahi zamandan kazanmış olursunuz. Sıra yer temizliğine geldiğindeyse, yerde varsa önce halılarınız süpürülmelidir. Çünkü halı süpürme sırasında kalkan tozu ardından yer silme işlemi ile temizleyebiliriz. Aksi olarak önce yer silip ardından halıları süpürürsek; halıdan kalkan toz, ıslak zemine yapışacaktır. Yer silme işlemi sırasında ise yüzey temizleyicilerini tercih edebilirsiniz. Hatırlarsanız bundan önceki yazımızda sizlere ahşabın nasıl temizlenmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Eğer zemin ahşap döşeli ise ahşap temizleyicilerini tercih etmek yerine kuru veya hafif nemli bir bezle dahi temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. En son aşamada ise banyo ve mutfak temizliği yapılmalıdır. Özellikle kalabalık ailelerde banyo ve tuvalet temizliği önem taşır. Bu bölümlerin haftada üç gün temizlenmesini hijyen açısından tavsiye ederiz. Diğer ailelerde haftada iki gün yapılacak olan bir temizlik, gerekli hijyeni sağlayacaktır.

Sağlığınızı korumanız açısından dikkatinizi çekmek istediğimiz bir nokta var: İşiniz bittikten sonra boşalan temizlik malzemesi kutularını veya şişelerini, başka amaçlı ya da yeniden kullanmayı asla düşünmeyiniz. Hatta bunları bir an evvel çöpe atmanızda fayda bulunmaktadır. Çünkü temizlik malzemelerinin içerdikleri zehirli maddeler size zarar verebilir. Ev hanımlarının yaptıkları ortak hatalardan biri ise temizlik malzemelerini birbirine karıştırmaktır. Oysa ki bu çok tehlikeli bir harekettir. Karışım sonucunda ortaya zehirli gazlar çıkabilir, ufak çaplı patlamalar yaşanabilir. Aman dikkat!

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.