Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Evdeki böcek ve karıncalardan kurtulmak

3 Nisan 2012 2.721 kez okundu Yorum yapılmamış

Ekolojik denge, toprak üzerinde bütün canlılarla bir arada yaşamamıza olanak sağlıyor. Evlerimiz de ise eko-sistem içinde barınan hiçbir canlıyı, haklı olarak istemiyoruz. Hijyenik standartlara uygun bir şekilde, besin kaynaklarımızı steril koşullarda depolayıp, haşere ve böceklerden uzak tutarak, sağlığımız için en verimli hale getirmeye çalışıyoruz.  Zaman içerisinde evlerde, özellikle besin maddelerinin stoklandığı yerlerde, türlü böcek ve haşereleri görüp, hemen her markette satılan böcek öldürücülerden fayda sağlamaya çalışarak, onlarla mücadele yoluna gitmişizdir. Bu tarz ürünleri kullanmak istemiyorsanız, kimyasal ürünlere göre tümüyle güvenlikli olma üstünlükleri olan yararlı otları, istenmeyen böcekleri evden uzak tutarak, mutfak ve besin saklanan yerler için kullanabilirsiniz.

Özellikle bahçe içindeki evleri ziyaret etmeyi seven karıncaları kaçırmak için, yarpuz, sedefotu veya solucanotunu, raf, dolap ya da karıncaların yolları üzerine koyun. Daha fazla koku salmaları için arada bir otları hareket ettirin. Bu bitkilerin kokusunu sevmeyen karıncalar, evinizden uzak duracaklardır. Elma, armut, kök sebze ve nemli peynirlerinizi, buzdolabı yerine balkon ya da evinizin soğuk bir bölümünde depolama ihtiyacınız varsa, istenmeyen zararlılardan onları korumak için ısırgan otundan faydalanabilirsiniz. Kurutulmuş ısırgan otlarını paket haline getirip bağlayın ve besinlerin yanlarına koyun. Isırgan otu sebze ve meyvelerinizi 2-3 hafta gibi bir zaman düzgün, bozulmadan ve haşerelerden uzak tutarak saklamanıza yardımcı olur. Özellikle un, buğday, pirinç, mercimek, nişasta, irmik, baklagiller gibi besinlere dadanan bitleri uzaklaştırmak için defne yaprağından yardım alabilirsiniz. Her biri ayrı cam kavanozlara aktardığınız bu besinlerin içine 2 şer adet defne yaprağı ekleyin ve ağızlarını sıkıca kapatın. Bahçeniz de mangal yaparken etlere musallat olan arılar, keyif içinde bir bahçe sefası yapmanızı engellerler, bu yüzden masanın üzerine yakacağınız bir tutam sıtmaotu arıları kaçıracaktır.

Evlerimizde gözlerimizle göremediğimiz başka canlılarda yaşıyor. Bakteri ve mikropların banyo ve mutfaklarda ürediğini ve sağlığımızı tehdit ettiğini biliyor ve market alışverişlerimizde en fazla parayı, mikrop kırıcı, antibakteriyel özellikteki deterjanlara veriyoruz. Biberiye bitkisinin yaprak ve dallarını yarım saat kadar kaynar suyun içinde bekletin. Bitkiyi süzün ve geriye kalan suyu, eviye ve banyoların temizliği için kullanın. İçine çok az bulaşık deterjanı ekleyerek yağlardan da arınmasını sağlayabilirsiniz. Arda kalan sıvı olursa, buzdolabına aktararak 1 hafta kadar saklayabilirsiniz.

Ortaçağ’da sinek, bit, güve, ve farklı zararlılardan korunmak için, evlerin tabanlarına fesleğen, papatya, çuhaçiçeği, rezene, adaçayı, solucanotu, kekik gibi yararlı otlar serpiştirirlermiş. Bu uygulama günümüz için pek uygun olmasa da, büyük çanaklar içinde ya da halıların altına koyacağınız ince paketlerle siz de zararlıları uzak tutabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.