Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Evimizdeki ahşapları yenileyelim

11 Temmuz 2012 2.132 kez okundu Yorum yapılmamış

Evimizin hemen her yerinde kullandığımız ahşaplar, zaman içinde çizilir, renkleri solar ve bakım isterler. Doğal olan ahşap ürünlerin, boyanarak veya cila yapılarak da yıpranmaya karşı önlemleri alınabiliyor. Bu gün, pek çok markanın çıkarmış olduğu ahşap boyaları ve korumaları sayesinde, her renk uygulama rahatlıkla yapılabilmekte. Koyu meşe bir ahşabı, isterseniz ahşap boyası ile pembeye bile döndürebilir, üstüne atacağınız boya koruma ile çizilmeye ve solmaya karşı önlem alabilirsiniz.

Günümüzde artık ahşap boyama konusunda, çok fazla renk seçeneği bulunmaktadır. Genelde kontrast yaratmak amaçlı, aksesuarların ve duvarların zıt renkleri ya da evdeki eşyalarınıza uyumlu olan, benzer renkler kullanılabilir. Kendiniz meraklıysanız, ahşapları öncelikli olarak zımparalayıp, ham renklerine döndürdükten sonra, astar uygulaması yapılmalıdır. Sonrasında uygulayacağınız cila renkleri ile boyama işleminde, mat, yarı mat veya parlak gibi seçenekleriniz vardır. Ahşap kullanarak evinizde dekorasyon yapıyorsanız, duvarlarda güçlü renklerden uzak durmakta fayda vardır. Kırmızı, sarı, yeşil ve mavi tonlarından uzak durulmalı, mümkünse ahşap tonlarına yakın veya açık tonlar tercih edilmelidir. Ahşap, doğal bir malzemedir ve doğal renkler ile iyi uyum sağlar. Bu nedenle, evdeki ahşapları cila ile boyamak çok güzel etkiler yaratır. Çünkü cilanın içinde bulunan yağ, ahşabın dokusuna işleyerek hoş ve doğal bir etki yaratmaktadır. Ahşap ile beyaz kullanımında ise, tam bir Akdeniz dekorasyonu ortaya çıkmaktadır. Ahşaplarınızın üzerinde yapacağınız, renk koruma ve özel cilalar ile ahşabın üstünde bulunan damarları ortaya çıkararak, özel dokular oluşturursanız çok elit ve konforlu etki yaratırsınız.

Son yıllarda, piyasada satılan ahşap boya ve korumalarında olan renk tercihleri sayesinde masaları, merdivenleri ve kepenkleri farklı tonlarda boyayarak, hem yeni, hem de şık bir görüntü yaratmak mümkündür. Piyasadaki tüm yapı marketlerde, bu ürünleri bulabilir ve örnek kartelalarından renkleri inceleyebilirsiniz. Bu işlemler için satılan zımparalar, fırçalar ve diğer malzemeler konusunda görevlilerden yardım istemeyi unutmayınız.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.