Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Eviniz bebeğiniz için yeteri kadar güvenli mi?

15 Nisan 2012 1.904 kez okundu Yorum yapılmamış

Evler bebeklerimiz için ne kadar güvenli? Bebeğiniz emeklemeye başlamadan evvel, evde ona zarar verebilecek her şeyin önlemini almalısınız. Keşif turlarında ona yardımcı olacak, sınırlarını belirleyecek, güvenli bir ev için bebeğin hareketlenmesini beklemeyin. Her evin düzeni ve dekorasyonu birbirinden farklı olduğu için, güvenliği artırmanız gereken noktalar da, diğer evlerden farklı olacaktır.

Dünyayı onun gözünden algılayabilmek için, bütün evi karış karış emekleyin. Hiç aklınıza gelmeyecek yerlerde ona zarar verebilecek ayrıntılarla karşılaşacaksınız. Planlı bir şekilde önlemlerinizi alın ve size bu konuda yardımcı olacak, bebek güvenlik aparatlarından kullanın.

Yeni emeklemeye başlayan bir bebek için dünya tam bir keşif alanı ve bu keşifte ona en çok yardımcı olan organı ağzı ve dilidir. Hemen her şeyin tadına bakmak, ufak yere düşmüş, gözden kaçmış parçaları incelemek en sevdikleri uğraşı olacaktır. Evler düzenli bir şekilde temizlenmeli ve yerleri silerken kullandığınız deterjanlara dikkat etmelisiniz.

Salon bebeklerle en çok vakit geçirilen mekânların başında geliyor. İki seçiminiz var, ya hiçbir şeyi ortadan kaldırmadan, gerekli önlemleri alacaksınız, ya da odayı boşaltacaksınız. Doğru olan, bebeğinizin güvenliğini sağlayıp, ona karıştırması ve kurcalaması, dünyayı öğrenmeye başlaması için fırsat vermektir. Sivri köşeler, özellikle orta sehpa, yemek masası, zigon ve tv ünitesinin köşe kısımları yuvarlatılmış tahta ya da plastik aparatlarla güvenli hale getirilmelidir. Televizyona tutunarak kalkma ya da düşme tehlikesi için, sabitleyicilerden kullanılabilir.

Evin her köşesinde sıkça karşısına çıkan prizlerin mutlaka korunması ve gerekli aparatlardan yardım alarak priz güvenliğinin alınması gerekiyor. Kablolar diş kaşıyıcısına benzer ve ağıza alınabilecek boyuttadırlar. Bu nokta da kablo saklayıcılar çok işinize yarayacaktır. Antre bölgesi genelde çok temiz bir bölge değildir, bu kısmı engellemek için bebek güvenlik kapısı alabilirsiniz. Evinizin içinde merdiven varsa, yine bu güvenlik kapıları, merdiven başlarına konularak tedbir alınabilir.

Mutfak bir bebek için en tehlikeli mekândır. Özellikle ocağın düğmelerine koruyucu takıp, ön paneline de ocak koruyucu kullanmalısınız. Ocağın üzerine her hangi bir şey koyduktan sonra çocuğunuzu mutfakta yalnız bırakmayın. Boyunun yetiştiği her yere ulaşabildiklerini unutmadan, sivri uçlu, kesici, rende, bıçak tarzındaki eşyalarınızı ya yukarı raflara kaldırın ya da çok pratik kullanımı olan çocuk çekmece kilitlerinden alın.

Banyolarda deterjanları tek bir göze toplayıp, mutlaka kilit altına alın. renkli plastik kutular, çocuğunuzun çok dikkatini çekecektir, çocuk güvenlik kilitleri de olsa, ulaşamayacakları yerlere koymak en akılcısı olacaktır. Klozet kilitlenmeli, duş ve küvetin kabinleri kapatılmalıdır.

Tehlikenin ve tedbir almanın sonu yok, sürekli çocuğunuzu ikaz etmeninde! Fakat kendine güveni olan, mutlu ve bilge çocuklar yetiştirmek istiyorsak, yaşına göre ikaz edip, göz hapsine alarak, serbestçe evi karıştırmalarına izin vermeliyiz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.