Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Eviniz Feng Shui felsefesine uygun mu?

21 Nisan 2012 2.484 kez okundu Yorum yapılmamış

Feng Shui,  yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişi olan, uzak doğu öğretisidir. Enerjinin nasıl kontrol edilebileceğini ve yaşam alanlarında doğru uygulamalar ve doğru eşyalarla, insan yaşantısını nasıl etkilediğini açıklar. Çincede Feng rüzgâr, Shui ise su anlamına gelir. Çin kültüründe, rüzgâr ve su sağlıklı hayatla ilişkilendirilir ve bu sebeple insana iyi ya da kötü şans getireceğine inanılır. Feng Shui felsefesine göre yaşam alanlarımızdaki kötü enerjileri mümkün olduğunca yok ederek ya da kamufle ederek iyi şansı ve talihi evimize getirebiliriz. Ne kaybederiz ki, hadi başlayalım!

Mutfak, sadece bu felsefeye göre değil, birçok eski inanışa göre evin kalbi ve merkezi sayılır. Mutfağın hemen dış kapıdan içeri girildiğinde gözükmemesi gerekiyor. Feng Shui’ye göre yanlış konumlandırılmış bir mutfak sindirim ve beslenme sorunları yaratıyor. Makbul olan tüm evi sarıp sarmalayan ve merkez konumda bir mutfaktır. İnşaatçılığa başlayamayacağımıza göre, dış kapıdan girildiğinde gözüken mutfağı dekoratif bir perde ya da paravanla gizleyebiliriz. Dar bir alandan bahsediyorsak eğer, girişe insanın dikkatini, mutfaktan uzaklaştırıp, üzerine çekebilecek parlak bir aksesuar yerleştirilebilir. Ocağın üzerinde sürekli bir şeylerin kaynıyor olması, özellikle yemek kokusunun bereketi artırdığına inanılır. Ayrıca ocağın mutfağın ortasında ada mutfak tipinde düzenlemiş olması en makulü olsa da, yine pratik bir düzenleme yaparak, ocağın arka kısmına ya da yanlarına yerleştireceğiniz aynalarla çözüm üretebilirsiniz. Mutfak düzenli ve oldukça temiz olmalı, kullanmadığınız, bozuk eşyaları mutfaktan uzaklaştırmalısınız.

Salona geçtiğimizde ise, sivri köşeli mobilya ve aksesuarlar yerine, sivri köşesi bulunmayan estetik geçişler öneriliyor. Duvarların düz olması, kiriş ve sütunlar var ise tablo ve süs eşyaları ile saklanması gerekiyor. Oldukça rahat ve kullanışlı olan koltukların kullanılması, evimizde yakalayabileceğimiz huzur için çok önemli. Feng Shui felsefesine göre salonda mutlaka kırmızı bir objenin olması gerekiyor. Bu kırmızı renkte bir tablo, aksesuar olabilir, evin enerjisini barındırır. Yaratıcı ve sanatsal objeler eve pozitif bir enerjinin yayılmasına neden olur. Ölü, plastik veya kurutulmuş çiçekler yerine, yaşayan nefes alan bitkiler tercih edilmelidir.

Banyo ya da tuvalete geçtiğimizde ise yine temiz ve parlak bir alan olması bekleniyor. Bu alanlar Feng Shui felsefesine göre parayı temsil ettiği için, kesinlikle sızan bir boru, damlayan bir musluk olmamalı. Klozetin kapağı her zaman kapalı tutulmalı, kapı arkasına gelecek şekilde gizlenmelidir. Tuvaletin duvarına bitişik olan alana kesinlikle yatak yerleştirilmemeli, araya bir tahta elementi mesela bir dolap koyularak, enerji akışı sağlanmalıdır. Sifon ağzı kapalı şekilde çekilmeli, evin bereketi kaçmamalıdır.

Bu yazı, Feng Shui felsefesinin ince ayrıntılarına girmeden, yüzeysel geçiş yapılmış bir yazıydı. Aslına bakarsanız, düşündüğümüzde anlatılan ve yapılması gerekenler sıralandığında, mantığa aykırı gelen hiçbir noktanın olmadığını göreceksiniz. Evlerin temiz olması, rahat olması, tuvalet ve banyoların içeriğindeki düzen, yaşantımız içinde olması gereken ve bizi koruyan maddelerdir.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.