Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Evinizde dinlenmek için bir kaç öneri

21 Temmuz 2012 1.069 kez okundu Yorum yapılmamış

Günlük yaşantımızın içine giren stres, gürültü ve trafik gibi etkenler bizi yıpratıyor. Akşamları iş dönüşü eve gittiğimizde dinlenmek en büyük arzumuz olsa gerek. Ev içinde yapacağınız ufak tefek değişikliklerle huzur içinde dinlenebilirsiniz. İşte birkaç püf noktası,

Doğru aydınlatma,

Aydınlatma içinde yaşadığımız mekanlar da bizi direk etkilemektedir. Aydınlatmada amaç, doğru görme pozisyonunu gözün yakalamasıdır. Beyaz ışık, gözleri zorlamakta ve kırpma sürelerini arttırmaktadır. En ideal ışık bu nedenle sarı ışıktır. Evinizde, gözleriniz dinlendiren sarı ışıklı estetik abajurlar hem sağlığınız hem de şıklık açısından vazgeçilmezdir. Yemek odanızda, ışığın eşit dağılması gerekmektedir. Bu nedenle tavandan askılı avizeler kullanmak en doğru seçimdir. Salonun diğer kısımlarında ışığı direk gözünüze getirmeyen, abajurlar ve lambaderler kullanmaya gayret edin. TV izlediğiniz veya kitap okuduğunuz alanlarda, raylı ve hareketli spotlar kullanın.

Renklerin getirdiği değişim,

Yapılan araştırmalarda renkler, yaşantımızı ve enerjimizi etkilemekte aynı zamanda ruh halimizi düzeltmektedir. Bu nedenle renkleri tanımak ve seçmek önemlidir. Kırmızı, en enerjisi, yoğun renktir.  İçindeki yoğun enerji sayesinde bizleri harekete geçirir ve bedensel faaliyetlerimizi arttırır. Kırmızıyı fazla kullanmak, duygusal depresyonlar yaratabileceğinden kararında kullanılmalıdır. Turuncu, sosyalleşme, arkadaşlık ve neşenin tonudur. Aşırı kullanıldığında sinir sistemini etkileyebilir. Bu nedenle farklı renkler ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Sarı, yaşama sevinci, iyimserlik ve kendine güven veren renktir. Vücudumuz için ve beynimiz için güneşin rengi sarı olumlu etkiler yaratır. Yeşil, doğanın rengidir ve sakinleştirici bir etki yaratır. Mavi, dinlendirici bir etki verir. Üzüntü ve endişe duygularını alır.

Koltuk keyfi yapabilmek

Evinizde stressiz bir dinlenme dönemi geçirmek için rahat ve sağlığınıza zarar vermeyen koltuklarınız olmalıdır. Üzerine rahatça uzanacağınız ve kitap okuyacağınız, TV seyredebileceğiniz bir koltuk almanız yeterlidir. Koltuk alırken dikkat edilecek nokta, sağlamlığı ve rahatlığı olmalıdır.

İyi uykunun faydaları

Deliksiz ve rahat bir uyku ertesi gün daha verimli olmanızı sağlamaktadır. İyi uykunun sırrı ortopedik yastık ve yataklardan geçmektedir. Odanızın şekline göre büyük yatak almakta fayda vardır. Çünkü, küçük yataklar uyku kalitesini düşürmektedir. Bu arada belinizi ve omurganızı destekleyen ray sistemli şilteler de kullanabilirsiniz. Böylelikle, eşiniz yatakta döndüğünde sizi uyandırmaz, vücudu saran ve bel boşluğunu dolduran bu sistemler en sağlıklı çözümlerdir.

Sporu evinizde yapın

Evinizde oluşturduğunuz küçük bir spor salonu ve günde yarım saat spor yapmak enerjinizi olumlu yönde kullanmanızı sağlamaktadır. Koşu bandı veya bisiklet almanız gerekli değil, bir minder ve ağırlıklar ve bir DVD ile bu sorunu çözümleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.