Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Evlerde merdivenler

8 Temmuz 2012 3.077 kez okundu Yorum yapılmamış

Evlerde veya ofislerde, bir kattan diğer kata merdivenler ile çıkmaktayız. Merdivenlerin pek çok çeşitleri vardır. Ama çıkarken ve inerken yorulmamak ve düşmemek için belirli kıstaslarda yapılmaları gerekmektedir.

Bir merdiven, basamakların birbirine eklenmesi ile oluşmaktadır. Basamakların ayak basılan yerlerine basamak genişliği, dik ve diğer merdivene bağlanan yerine rıht denilmektedir. Merdiven uygulamalarında, rahat ve yormayan bir merdiveniniz olsun istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları vardır. 2 x rıht yüksekliği + basamak genişliği = 64 olması önemlidir. Bu formül, genelde merdiven uygulaması yapan ustaların formülüdür. Bunun daha üstünde ve altında yapılan uygulamalarda, rahat iniş ve çıkış yapılmakta zorlanılmaktadır. 22 basamak art arda koyulabilir, fakat 23. basamağı koymadan bir sahanlık mutlaka bırakılmalıdır. Eğer evinizi yeni yaptırıyorsanız, merdiven uygulamalarına dikkat etmek, daha sonra kullanımda zorlanmamak için gereklidir. Evinizdeki merdivenden çıkmakta zorlanırsanız, kabusunuz olabilir.  Evlerde genelde, merdivenler aksesuar şıklığı da yaratabilmektedir. Önemli olan, merdiveni seçeceğiniz malzemeler ve merdivenin formudur. Ahşap, cam, metal veya ferforje gibi malzemeler ile merdivenlerinizi yaptırabilirsiniz. Fakat farklı formlar kullanmak, ayrı bir hava getirebilir. Örneğin, helezon şeklinde veya oval gibi olabilir. Ama merdiven altını aynı zamanda, depolama alanı olarak da kullanmayı düşünüyorsanız, size ahşap merdivenleri önerebiliriz. Ahşap merdivenlerin altına yapılan kapaklar ile evde fazlalık olan tüm eşyalarınızı toplayabilirsiniz veya bir raf sistemi yaparak, kitaplık olarak kullanabilirsiniz. Yerden kazandıran ve dar alanlara mecburen uygulanan merdiven modellerinde, cam ve metal üzerine sadece basamakları ahşap olan modelleri kullanarak, aydınlık ve ferah merdivenlere sahip olabilirsiniz. Merdiven tasarımlarında, evinizin tarzına yakın modeller seçmek, evi daha da şıklaştırmaktadır. Bu nedenle, evin dekorasyon tarzına uyan modeller, elit bir etki yaratabilmektedir.

Merdivenlerde fiyat aralıkları, genelde basamak sayısına, basamak aralığına ve korkuluklarda kullanılacak olan malzemenin yapısına göre çıkarılmaktadır. Bir merdiven yaptırmaya karar verdiğinizde, bu maddeler ışığında fiyat çıkarılacaktır. Şu an kullanımda olan merdivenleri ise, korkuluklarını değiştirerek kullanabilir ve şıklaştırabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.