Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aydınlatma

Farklı odalar için aydınlatma seçimi

7 Eylül 2012 2.817 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev dekorasyonun en zorlayıcı bölümlerinden biri olan aydınlatma sistemi seçimi, her odanın ayrıca ele alınmasını gerektirir. Yatak odalarında daha loş ve sakinleştirici aydınlatma çözümleri tercih edilirken, çalışma odalarında daha yüksek enerjili ve keskin ışıklar kullanılır. Farklı odalar için doğru aydınlatma sistemlerinin seçilmesi ile evin kimlik sahibi bir dekorasyona kavuşması sağlanacağı gibi, oluşan atmosfer ile ev sakinlerinin yaşam kalitesi de büyük oranda artacaktır. Odalar için doğru lambaların seçilmesinden aydınlatma elemanlarının konumlandırılmasına kadar pek çok bileşenin devreye girdiği aydınlatma seçimi, doğru sistemlerin kullanılması  ile evin baştan aşağı farklı bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır.

Yemek odalarında aydınlatmanın yemek masası odaklı bir şekilde yapılması gerekir. Tavandan aşağı sarkan aydınlatma sistemleri yemek odasını çok daha estetik görünmesini sağlayacağı gibi, yemek alanının daha verimli bir şekilde aydınlanmasını sağlayacaktır. Sofra başında yenen yemeğin rahatlıkla görülebilmesi için gerekli ışığın sağlandığından emin olması, yemek odası ve salon aydınlatmasında dikkat edilecek temel esaslar arasında yer alır. Şayet aydınlatmayı doğrudan yemek masasının üzerine yerleştirerek kuvvetli ve iddialı bir etki yaratmak istiyorsanız lambaların yemek masasından en az 90 santimetre yukarıda olmasına özen gösterin. Şüphesiz bu ölçüye tavan ve yemek masasının yüksekliği de etki edeceği de unutmayın.

Mutfak aydınlatmasında son dönemin popüler tercihlerinden biri olan dimmerli anahtara sahip olan aydınlatma sistemlerini kullanabilir. Mutfaklar birçok kadının evde en çok zaman geçirdiği alanlardan biri olduğundan ve yemek yaparken ışıktan azami seviyede yararlanmak gerektiğinden, ihtiyaç duyulduğunda ışık şiddetinin artmasını sağlayacak dimmerli anahtarlar oldukça işlevsel bir çözüm olacaktır. Yemek yapılmayan zamanların dışında anahtarın kısılması ile mutfakta loş bir ortam oluşması sağlanabilir ve böylece çok estetik bir ambiyans yaratılabilir. Sarkıt lamba seçiminde belirleyici faktörün tavan yüksekliği olduğunu unutmayın ve alçak tavanlı mekanlarda bu tür lambalar kullanmamaya çalışın.

Antreler için ideal çözümlerden biri olan sarkıt lambalar, derinlemesine bir algının oluştuğu koridorlarda oldukça şık bir görüntü oluşmasını sağlayacaktır. Sarkıt lambaların koridor boyunca oluşturduğu gölgeler mekan algısının farklılaşmasını sağlar. Misafirlerin ev ile tanıştığı yer alan antrelerde sarkıt lambaların kullanılması ile evin girişinden itibaren olumlu bir etki yaratılabilir. Ancak sizin ve misafirlerinizin ceket ve palto giyip çıkartırken lambalara çarpmayacağından emin olduğunuz yükseklikleri tercih etmeniz gerektiğini de unutmayın. Koridor boyunca derinlik duygusunun vurgulanması için peşi sıra lambalar asabilir ve ardı ardına sıralanan bu lambalar ile oldukça şık bir etki oluşmasını sağlayabilirsiniz. Oturma ve yatak odalarında birden çok lamba kullanımı ile hem çok daha etkili hem de işlevsel bir çözüm geliştirebilirsiniz. Yatak odalarında elbise dolabının önüne yerleştireceğiniz küçük bir lamba ile giyinirken kıyafetlerdeki tüm ayrıntıları görebilirsiniz. Aynı şekilde yatak başlarına yerleştireceğiniz abajurlar ile yatağınızda gözlerinizi zorlamadan kitap keyfi yapmanız da mümkün…

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.