Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Farklı şekillerde yemek masaları

26 Ocak 2013 2.530 kez okundu Yorum yapılmamış

Yemek odası dekorasyonunun çıkış noktası olan yemek masası, odanın stilinin de nasıl olacağını belirleyen temel unsurdur. Farklı şekillerde ve farklı malzemelerden üretilen yemek masalarının kullanımıyla oluşacak etki de çok farklı olacağından, bazen yemek masası seçiminde kararsız kalınması oldukça doğaldır. Kare bir yemek masasının mekan algısına katacağı değer ile yuvarlak ya da karenin ki şüphesiz bir olmayacaktır. Aynı şekilde parlak yüzeyi ile aydınlık bir his veren cam yüzeyler ile doğallık konseptinin vurgulanmasını sağlayan ahşabın etkisi de birbirinden göz ardı edilmeyecek derecede farklı olacaktır. Yemek masası seçimine öncelikle şekli belirleyerek başlamak, sonrasında dokuyu yani üretim malzemesini düşünmek gerekir. Üzerinde rahatça yemek yenemeyen bir masanın rengi mekan için ne kadar doğru seçilirse seçilsin ve hangi kalitede malzemeden üretilmiş olursa olsun, temel işlevini yerine getiremiyor yani yanlış seçim yapılmış demektir…

Odanın büyüklüğüne göre bir yemek masası almak, herkesin “sofraya” rahatça oturup kalkabilmesi ve omuz omuza saf tutar gibi sıkışmadan rahat hareket ederek yemek yiyebilmesini sağlayacaktır. Bunun dışında çoğu zaman yapılan en büyük hata, yemek masasının sadece odadaki eşyalara göre seçilmesidir. Üzerinde yemek yenmesi ve yemek yenmesi için de tabak, çanak, çatal, bıçak ve bardak gibi “temel” gereksinimlerin bulunması; yemek masası seçerken beraberinde kullanılacak yemek takımlarının da hesaba katılmasını gerektirir. Yemek takımlarının rahat bir şekilde üzerine dizilebileceği bir yemek masası, ev sahibi kadar herkesi memnun edecektir. Bunun için ideal olarak herkes için ifade edilebilecek bir ölçü bulunmasa da, genel olarak kabul gören asgari genişlik 90-100 santimetredir. Bundan daha dar bir masa karşılıklı olarak yemek yemeyi ciddi manada zor bir hale getirecektir. Dar masalar odada alandan tasarruf sağlarken, yemek yeme keyfinden de tasarruf edilmesine neden olur.

Bunun dışında yemek masası alırken hangi şekilde olması gerektiği sorusunun cevabı, tabi ki odadaki diğer eşyalarla da ilişkilidir. Zira insanların masadan kalkmak için üstelik “dolu mideyle” ciddi bir fiziksel aktive içine girmemesi için masanın etrafında belirli bir boş alan olması lazımdır. Bu boş alanın ne kadar olması gerektiğiyle de ilgili kesin bir ölçü vermek doğru olmasa da, mantık çerçevesinde düşünüldüğünde en az bir metre boşluk bırakılması gerektiği de aşikardır. Yemek masası almadan önce elinize kalem kağıt almak, yapabileceğiniz en mantıklı şeylerden biridir. Kabaca dahi olsa çok basit bir yemek odası çizmeniz yeterli olacaktır. Üşenmeden elinize metre alarak odayı ve odanın içindeki eşyaları ölçerek krokiye “kabaca dahi olsa” aktarmanız, yemek masası için ne büyüklükte bir alan ayırabileceğinizi de en baştan belirlemenizi sağlayacaktır. Daha sonra bu alanın yemek takımlarınız için yeterli olup olmadığına baktığınızda zaten elinizde bir geometrik şekil olacaktır. Şekli belirledikten sonra malzeme seçimi ise zevke ve büyük oranda bütçeye bağlıdır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.