Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Fayans çıkartmaları ile pratik çözümler

19 Temmuz 2012 7.493 kez okundu Yorum yapılmamış

Banyo ve mutfakların vazgeçilmez zemin ve duvar kaplama malzemesi olan fayanslar hijyenik bir kullanım imkanı sunsa da, dış darbelere ve etkenlere karşı fazla dayanıklı değildir. Kısa süre içinde dış yüzeyi zarar gören birkaç fayans için tüm duvarın veya zeminin değiştirilmesi ise, başlı başına büyük bir tadilat bütçesi manasına gelir. Fayans çıkartmaları tam da buraya yardımınıza koşarak, son derece düşük bütçeler ile fayanslarınızın tüm çehresinin pratik bir şekilde değişmesini sağlıyor. Temiz ve pürüzsüz her türlü fayans yüzeye basit ve hızlı bir şekilde uygulanabilen fayans çıkartmaları, sunduğu sınırsız renk seçeneği ile banyo ve mutfaklarınızın baştan aşağı yenilenmesini sağlayacak.

Seramik ve fayans yüzeyleri eskidiği için tadilat masraflarını düşünenler kadar eski fayanslarından sıkılanlar için de ideal çözüm anlamına gelen fayans çıkartmaları, kolay uygulandığı gibi çok kolay bir biçimde sökülebilen bir malzemedir. Bu özelliği ile bilhassa kiracılar için büyük avantaj sunan fayans çıkartmaları evden taşınılması gerektiğinde pratik bir şekilde sökülerek, fayansların ilk günkü görünümüne kavuşmasını sağlar. Fayans çıkartmalarının uygulanacağı yüzeyin kirden arındırılmış, herhangi bir yağ içermeyen ve tamamen kuru olması gerekir. Kireç artıkları ve toz partiküllerinin de temizlenmesinin ardından el ile kolayca yapıştırılan çıkartmalar, fayansın tamamen yepyeni bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Fayans çıkartmalarının arka bölümünde sert bir yapıştırıcı katman bulunur. Bu sert katman çıkartmanın arka yüzeyinde üretim aşamasında uygulanan yapışkan kimyasalın dış etkenlerden etkilenmemesini ve kullanıma kadar yapısal özelliğini korumasını sağlar. Çıkartmanın uygulanacağı fayans yüzeyi temizlendikten sonra bu sert katman dikkatlice açılır ve fayans çıkartması bekletilmeden doğrudan fayans yüzeyine uygulanır. Fayans yüzeyine çıkartmayı yapıştırırken şeklinde düzgün olduğundan emin olmak çok önemlidir. Bu nedenle ilk önce fayansın köşe kısmı parmak ile baskı uygulanarak yapıştırılmalı ve çıkartmanın düz olduğundan emin olduktan sonra kalan kısım yapıştırılmalıdır.

Seramik yüzeylere uygulanan bazı fayans çıkartmaları söküldükten sonra az da olsa geride yapışkan artık bırakabilir. Genel olarak fayans tipine uygun çıkartmaların seçilmesi halinde söküm aşamasında bu tür yapışkan lekeleri kalmasa da, bazı dış etkenler yapıştırıcı kimyasalın fayans yüzeyine nüfuz etmesine neden olabilir. Bu tür durumlarda fayans yüzeyinde kalan yapıştırıcı kimyasalı çıkartmak için asla kazıma yöntemi uygulanmamalı ve tiner ile ıslatılan temiz bir bezle artıklar çıkartılmalıdır. Tiner fayans çıkartmasının kimyasal yapıştırıcısını kısa süre içinde çözerek, yüzeyin hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlayacaktır.

Rahnansaika

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.