Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Fazla kilolarınızdan evinizin dekorasyonu sorumlu olabilir mi?

17 Kasım 2012 1.287 kez okundu Yorum yapılmamış

Günümüzde fazla kilolu olmak küresel bir problem olarak ele alınıyor ve teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün insan hayatına biraz daha giren bilgisayar ve televizyonlar insanların daha hareketsiz bir yaşamı benimsemesine neden oluyor. Kilo vermek için zorlayıcı diyet programlarının yararı olsa da, uygulanan bu diyetlerin mutlaka hareketli bir yaşamla birleştirilmesi gerekir. Özellikle zamanının büyük çoğunluğunu evde geçirenler, ev içerisinde daha fazla hareket etmesini sağlayacak bir yerleşim düzenini tercih ederek ve daha doğal renkler kullanarak kısa süre içinde kilo sorunlarını aşabilir. Ev dekorasyonunuzun sizi daha hareketsiz, depresif ve oturmaya yönelik bir yaşama itebileceğini hiç düşündünüz mü?

Evinizin dekorasyonunda mobilyaların ve diğer eşyaların yerleşimi kadar kullandığınız renkler de yaşam alışkanlıklarınız üzerinde etkilidir. Her geçen gün aralarına bir yenisi eklenen araştırmalar, renklerin insan yaşamı üzerinde hatırı sayılır bir etki yarattığını doğruluyor. Salonunuzdan mutfağınıza tercih ettiğiniz renkler yaşam ritminizi doğrudan etkileyerek sizi daha depresif bir ruh haline itebilir ve sonuç olarak da çözümü bir şeyler atıştırmakta arayabilirsiniz. Yapılan araştırmalar gökyüzü ve denizler haricinde doğada en az bulunan rengin mavi olduğunu ortaya koyuyor ve mavi rengin insanların aklını yemek yemekten uzaklaştırdığına dair bilgiler ediniliyor. Özellikle mutfaklarda birçok insanın belki de en son tercih edeceği renk olan mavi, iştahınızın fark edilir derecede kapanmasını sağlayabilir.

Mavi renk boyanan buzdolapları daha az ilgi çekmekte ve insanların zihninin yemek ile ilişki kurmasını önlemektedir. Mutfağınızda renkler kadar yerleşim düzeniniz de yeme alışkanlıklarınızı doğrudan etkileyebilir. Yiyeceklerin ortada durduğu ve özellikle atıştırmalık kalori deposu tatlıların doğrudan göründüğü bir mutfakta tok dahi olsanız canınız küçük kaçamaklar yapmak isteyebilir. Kiler düzenine geçecek yeterli alanınız olmasa bile mutfağınıza küçük bir dolap alarak yiyeceklerin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Ne derler bilirsiniz, “gözden uzak olan gönülden de uzak olurmuş”.

Mutfak raflarınızı nasıl düzenlediğiniz dahi yemek alışkanlıklarınız üzerinde etkilidir. Yapılan bilimsel araştırmalarda insanların ilk gördükleri besin maddelerini seçme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle rafların en önünde ve kolay ulaşılabilir yerlere konan abur cuburlar, insanlar tarafından öncelikli olarak seçilecektir. Buzdolabınızda dahi elma gibi sağlıklı ve tüm diyet listelerinde yer verilen bir meyveyi en alt rafa koyarsanız, kapağı açtığınızda elma almak aklınız ucundan bile geçmeyecektir. Salon ve oturma odanızda televizyon karşısına kurulmanızı sağlayacak geniş mobilyalar ile birleşen kullanışlı sehpalar, çoğu insanın tv karşısında yemek yemesine neden olur. Vücudun sindirim işlemine başlamasına fırsat vermeden yemek sonrası direk uzanmak ve tv izlemeye devam etmek, fazla kilolarınızın nedeni olabilir…

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.